Anna Fotyga o prześladowaniu osób praktykujących Falun Gong w Chinach

Podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, w ramach debat nad przypadkami łamania praw człowieka, zasad demokracji i państwa prawa, odbyła się dyskusja dotycząca trwających prześladowań osób praktykujących Falun Gong w Chinach, a szczególnie sprawy Dinga Yuande. W imieniu grupy EKR wypowiedziała się w niej współautorka rezolucji PE Anna Fotyga.
„Wybitny brytyjski obrońca praw człowieka Benedict Rogers mówi w swojej nowej książce pt. „China Nexus” o wykorzystywanych w Chinach metodach naruszających wolność religii i wyznania, stosowanych wobec Ujgurów-muzułmanów, tybetańskich buddystów, chrześcijan i osób praktykujących Falun Gong” – poinformowała Anna Fotyga. Była szefowa polskiej dyplomacji zauważyła, że przypadek Dinga Yuande, o którym mowa w rezolucji, to dowód na stosowanie takich metod. „Jego syn protestował dziś przed budynkiem Parlamentu” – przypomniała eurodeputowana i poparła wezwanie innych eurodeputowanych, aby mówić głośno o tym przypadku i represjach, jakie stosują Chiny.
12 maja 2023 r. w chińskiej prowincji Shandong aresztowano praktykującego Falun Gong Ding Yuande. 15 grudnia został skazany na trzy lata więzienia i grzywnę. Chińska Republika Ludowa (ChRL) zakazała ruchu duchowego Falun Gong w 1999 r., uznając go za „kult zła”, postrzegając go jako zagrożenie dla Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Praktykujący Falun Gong spotykają się z prześladowaniami, inwigilacją, aresztowaniami i przetrzymywaniami, a członkowie ruchu są skazani na długie kary więzienia, gdzie według doniesień poddawani są różnym metodom przymusu fizycznego i psychicznego, w tym torturom, próbując zmusić ich do wyrzeczenia się swoich przekonań i praktyk. Zdarzają się przypadki śmierci w aresztach, a przypadki przymusowego pobierania narządów są zgłaszane na znaczną skalę, choć KPCh temu zaprzecza. W Chinach wolność religii i przekonań stale się pogarsza, a KPCh wymaga od wszystkich religii przestrzegania ideologii i nauczania doktryny partii.

Powiązane wpisy