Anna Fotyga w Parlamencie Europejskim: Państwa afrykańskie muszą być świadome kolonialnej polityki Rosji

Wczoraj w Parlamencie Europejskim w Strasburgu podczas sesji plenarnej miała miejsce wymiana poglądów z Komisją Europejską nt. Strategii UE-Afryka. Głos w dyskusji zabrała #AnnaFotyga 🇵🇱.

Jak zauważyła Anna Fotyga, od czasu rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, w UE istnieje pełna świadomość neoimperialnej polityki, zbrodni wojennych i ludobójstwa popełnianego przez Rosję. „Jednak istnieje potrzeba uświadamiania naszym afrykańskim partnerom, którzy słusznie potępiają kolonializm i wszelkie przejawy jego spuścizny we współczesnych stosunkach międzypaństwowych, że Federacja Rosyjska jest encyklopedycznym przykładem państwa kolonialnego„.

Zdaniem byłej minister spraw zagranicznych, w Afryce nie jest jednak dostatecznie dobrze znany fakt neokolonialnych dążeń Rosji do zagarniania terytoriów do rosyjskiej strefy wpływów. „Odbywa się to bezpośrednio, czy pośrednio, przy pomocy takich struktur jak grupa Wagnera” – stwierdziła Anna Fotyga. Była szefowa polskiej dyplomacji dopytywała, czy Unia Europejska jest w stanie zwiększać świadomość na ten temat w partnerskich krajach afrykańskich. „To jest szczególnie istotne dla państw afrykańskich, ten proces w absolutnie skrajny sposób pogarsza ich sytuację oraz wpływa na interesy Unii Europejskiej w Afryce” – uważa eurodeputowana PiS.

Ponadto Anna Fotyga zaznaczyła, że jako sprawozdawczyni i autorka opinii nt. strategii Unia Europejska-Afryka stara się przekonywać innych posłów co do destrukcyjnej roli Rosji oraz Chin w Afryce. „W jakim zakresie delegacje unijne w Afryce biorą na siebie zadanie informowania o o neokolonialnej polityce Rosji?” – dopytywała.

Powiązane wpisy