Single Blog Title

This is a single blog caption
01 Grudzień 2018

„Nic o was bez was” – wspomnienie o prezydencie G. H. W. Bushu

Z wielkim smutkiem przyjęłam wiadomość o śmierci George’a H. W. Busha, 41. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jako jeden z najbliższych współpracowników prezydenta Ronalda Reagana i kontynuator jego polityki przyczynił się do upadku komunizmu w naszej części świata.
W lipcu 1989 r., pracując w Biurze Zagranicznym NSZZ Solidarność, miałam zaszczyt współorganizować jego wizytę w Gdańsku. Wówczas w przemówieniu wygłoszonym przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców padły słynne słowa „Nic o was bez was”.
„Nadzieja i ciężka praca były fundamentem odrodzenia polskiej państwowości w 1918 r. Mimo wielkich przeciwności, pewność siebie i determinacja pozwoliły wtedy zamienić marzenie w rzeczywistość. Te same cechy przywiodły was do tego nowego rozstaju historycznych dróg. Wasz czas przyszedł. To dla Polski czas możliwości; to także czas odpowiedzialności. To czas polskiego przeznaczenia, czas, kiedy ożyć mogą marzenia” – mówił prezydent Bush.
„Dziś do tych, którzy myślą, że nadzieje mogą być na trwale stłamszone, mówię: niech patrzą na Polskę! Tym, którzy uważają, że wolność może być na zawsze odebrana, mówię: niech patrzą na Polskę! Do tych, którzy myślą, że marzenia mogą być trwale stłumione, mówię: popatrzcie na Polskę” – dodał.
Cześć Jego pamięci.
Anna Fotyga

Leave a Reply