Anna Fotyga nt. ukrywania majątków rosyjskich oligarchów na Cyprze

W Strasburgu podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiegomiała miejsce debata nt. liczącego 3,6 mln plików zbioru dokumentów Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarstwa Śledczego (ICIJ) pt. „Cyprus confidential” i konieczności uniemożliwienia obchodzenia sankcji i przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy w UE. Głos w niej zabrała #AnnaFotyga🇵🇱.
Była szefowa polskiej dyplomacji stwierdziła, że nawet pobieżna analiza raportu ICIJ pt. „Cyprus Confidential” składającego się z siedmiu głównych dokumentów, budzi ogromne obawy. Jak mówiła, wynika z niego, że niemal stu miliarderom i oligarchom udało się uniknąć nałożonych sankcji, zarówno w okresie po aneksji Krymu w 2014 roku, jak i pełnoskalowej inwazji w lutym 2022 r. „Byli w stanie obejść sankcje dzięki europejskim systemom usług finansowych, głównie cypryjskim, choć nie tylko, umożliwiając tym samym Putinowi kontynuację agresji i dalsze zbrodnie na Ukrainie” – dodała eurodeputowana PiS.
Polska polityk pochwaliła fakt, iż komisarz Dubravka Suica podniosła kwestię rejestru rzeczywistych właścicieli. „Musimy jednak dokładniej zbadać tę kwestię. Z pewnością jest to bardzo niepokojący problem” – stwierdziła Anna Fotyga.

Powiązane wpisy