Anna Fotyga o wspólnej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa UE: Mrzonka o strategicznej autonomii UE powinna na stałe upaść

Parlament Europejski dyskutował w Strasburgu na temat realizacji wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. W debacie głos zabrała eurodeputowana PiS Anna Fotyga.

 Anna Fotyga podkreśliła wagę wszystkich wymienionych przez Wysokiego Przedstawiciela regionów świata. „Wszędzie tam również się angażuję, wspieram w rozwiązywaniu problemów” – mówiła Anna Fotyga o swojej aktywności na rzecz prześladowanych mieszkańców Chin czy Iranu. „W swoim wystąpieniu skupię się jednak na Ukrainie,  w której brutalnie łamane są wszelkie podstawowe zasady prawa międzynarodowego” – mówiła polska polityk podkreślając, iż agresorem jest państwo, które jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Anna Fotyga nawoływała do skupienia wszystkich sił Unii na pomocy Ukrainie w zwycięstwie. „Ubiegły rok był prawdziwym testem dla nas i dla naszej jedności. Udało nam się ją utrzymać, jednak jest ona wciąż bardzo krucha. Musimy wciąż ją wzmacniać „ – apelowała.

Była szefowa polskiego MSZ wskazała też, że w poprzednim roku prawdziwy test zdały Stany Zjednoczone, potwierdzając swoje  przywództwo w obronie Europy. „Tym samym mrzonka o strategicznej autonomii UE powinna na stałe upaść. Wiemy, że bez amerykańskiej broni i wsparcia Ukraina nie byłaby w stanie walczyć” – powiedziała.

Polska polityk przypomniała, iż osobiście, wraz z kolegami z Polski, przez całe dekady ostrzegała przed Federacją Rosyjską, za co byli atakowani. „Jestem przeciwko głosowaniu większościowemu w sprawach zagranicznych i bezpieczeństwa. Jeszcze wiele musi się zmienić w unijnej polityce zagranicznej. Obecne działania większości unijnej nie wystarczą, by pokazać prawdziwe przywództwo Unii” – mówiła Anna Fotyga.

„Cieszę się, iż udało się do omawianych sprawozdań wprowadzić wiele bardzo dobrych zapisów, mocno wspierających nasz region, patrzących na sprawy zagrożenia ze strony Rosji z naszego punktu widzenia. Istotny jest silny głos wzywający, by Europejska Służba Działań Zewnętrznych zwiększyła swoją równowagę geograficzną, aby zapewnić właściwą reprezentację krajów, odzwierciedlającą różnorodność wszystkich państw członkowskich. Parlament ostatecznie właściwie ocenił próby destabilizacji Europy poprzez sztuczne kryzysy migracyjne, potępiając je, a także wzywając UE i wszystkich partnerów do zwalczania handlu ludźmi i przemytu ludzi prowadzonego przez reżim Łukaszenki i jego współsprawców oraz do wszczęcia dochodzeń w tych sprawach. Takich ważnych z naszego punktu zapisów udało mi się wprowadzić do dokumentu bardzo dużo. Problemem pozostaje jednak próba narzucenia głosowania większościowego oraz dążenie do autonomii strategicznej UE. Pozytywną sprawą jest fakt, iż nasze argumenty trafiają do przedstawicieli innych grup, co było można usłyszeć także podczas debaty” – skomentowała po głosowaniu Anna Fotyga.

Powiązane wpisy