Szczątki Mieczysława Jałowieckiego wróciły do Polski

W dniu 5 grudnia 2022r. w Gdańsku odbył się pogrzeb Mieczysława Jałowieckiego oraz Zofii Anieli z Romockich Jałowieckiej. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się od mszy świętej w intencji małżeństwa w Bazylice św. Brygidy. Po mszy kondukt pogrzebowy wyruszył ulicami miasta na Cmentarz Centralny Srebrzysko, gdzie szczątki państwa Jałowieckich spoczęły w Alei Zasłużonych.

Następnie w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku miało miejsce uroczyste nadanie Liceum Mundurowemu Spartakus imienia Mieczysława Jałowieckiego.

Mieczysław Jałowiecki był polskim arystokratą, pierwszym delegatem Rządu Polskiego w Gdańsku, dyplomatą i patriotą, aktywnym orędownikiem sprawy polskiej w Gdańsku przed wybuchem II wojny światowej. Od 1919 r., w konspiracji z Rządem Polskim, organizował wykup z rąk niemieckich wielu ważnych nieruchomości na terenie tego miasta, w tym na półwyspie Westerplatte. W 1939 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie zmarł 10 marca 1962 roku, dziś po 60 latach od śmierci jego szczątki spoczęły w Gdańsku.

Na uroczystościach Annę Fotygę reprezentował pracownik biura.

Powiązane wpisy