Anna Fotyga: Potrzebujemy ściślejszej współpracy z USA i Wlk. Brytanią, by ratować wolność w Mjanmie

Parlament Europejski podczas sesji plenarnej w Strasburgu dyskutował na temat ataku na wolność mediów w Mjanmie/Birmie, w szczególności sprawy Htet Htet Khine, Sithu Aung Myinta i Nyein Nyein Aye. W debacie wypowiedziała się eurodeputowana PiS Anna Fotyga.

Anna Fotyga mówiła, że od wojskowego zamachu stanu w Mjanmie z 1 lutego 2021 r. wojsko rozprawia się z opozycją, szeregowymi aktywistami, osobami publicznymi, którzy masowo trafiają do aresztów. „Podobnie wojsko rozprawia się z mediami, także społecznościowymi. Ogranicza się dostęp do internetu i do nieocenzurowanych informacji” – powiedziała.

Według polskiej polityk cztery pakiety sankcji i rezolucje PE, bez ścisłej i szerokiej międzynarodowej współpracy z podobnie myślącymi partnerami, szczególnie z USA i Wielką Brytanią, mogą trafić w próźnię.

Anna Fotyga poinformowała, że zgodnie z Światowym Indeksem Wolności Prasy Mjanma na 180 krajów zajmuje obecnie pozycję piątą od końca. „Trzeba naciskać i wywierać presję, aby zatrzymani dziennikarze zostali uwolnieni i aby skończono z przemocą” – podkreśliła eurodeputowana.

Htet Htet Khine, Sithu Aung Myint i Nyein Nyein Aye to dziennikarze, którzy zostali aresztowani w 2021 i 2022 roku. Sithu Aung Myint nadal oczekuje na proces, a pozostali dwaj zostali niedawno skazani na wieloletnie więzienie z ciężkimi pracami pod zarzutem podżegania w reportażach do nienawiści i przemocy wobec sił zbrojnych oraz zaangażowania w działalność cienistego Narodowego Rządu Jedności w Myanmarze, który został uznany przez reżim wojskowy za „organizację terrorystyczną”.

Powiązane wpisy