Otwarcie Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną

Dziś miała miejsce oficjalna inauguracja działalności Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, zbudowanego jako pierwszy etap nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. W otwarciu wzięli udział liczni przedstawiciele władz państwowych na czele z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim i Prezesem Prawa i Sprawiedliwości – Jarosławem Kaczyńskim – a także lokalni samorządowcy, przedstawiciele służb morskich oraz mieszkańcy. W wydarzeniu uczestniczyła także AnnaFotyga Poseł do Parlamentu Europejskiego.
 
Przekop Mierzei Wiślanej to jeden ze sztandarowych projektów rządu Prawa i Sprawiedliwości zapowiedziany już w 2007 roku, o który Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, zabiegał także w czasie, gdy nasza formacja była w opozycji.
„To również strategiczny interes naszego kraju, jak kiedyś Gdynia” – ocenił Prezes PiS w liście z 2013 roku skierowanym do ówczesnego premiera Donalda Tuska, w którym namawiał wówczas rządzących do powrotu do tego projektu.
Wielkim orędownikiem tej inwestycji był również śp. Prezydent RP prof. Lech Kaczyński, który w 2008 roku podczas wizyty w Elblągu mówił: „Kanał będzie symbolem naszej determinacji i twardej woli. Jeśli są kłopoty w cieśninie Pilawskiej, to jest mało zrozumiałe, by pokazywać, że jesteśmy bezradni”.
Od lat również i Anna Fotyga była jednym z głównych propagatorów tego projektu.
– To jest dostęp do portu w Elblągu, który będzie dzięki temu się rozwijać i współpracować. To jest zupełnie inna koncepcja rozwoju niż tych pełnomorskich, niezamarzających portów, ale taka, która pozwoli na wykorzystywanie wszystkich nisz, które możemy znaleźć. Na wykorzystywanie możliwości, które zarysowują się nam również w UE, które pozwolą nam z tego korzystać. Jest taki program, który nazywa się „pętlą Morza Bałtyckiego” i w tej pętli takiego portu, jak Elbląg, po prostu brakowało. To jest inwestycja strategiczna – mówiła AnnaFotyga w 2019 roku.
– Jestem osobą zajmującą się bezpieczeństwem i wiem, że gdyby jakiekolwiek państwo na świecie miało zablokowany dostęp do swojego portu, to krzyczałoby wniebogłosy i nikt by się nie odważył mówić o dyrektywach ptasich. Ani wewnątrz kraju, ani na zewnątrz – dodała.
 
Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 25 kilometrów. Samo przejście przez Zalew Wiślany wynosi nieco ponad 10 kilometrów, na rzece Elbląg – także ponad 10 kilometrów, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał, jak i cały tor wodny będą miały docelowo 5 m głębokości.
Droga wodna zaprojektowana została dla statku o długości 100 m (zestaw barek do 180 m), szerokości 20 m i zanurzeniu 4,5 m.
Zdjęcia: niezalezna.pl
 

Powiązane wpisy

Anna Fotyga
X