Anna Fotyga: Komunizm Pekinu różni się od żywej tajwańskiej demokracji

Wczoraj w Strasburgu podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego miała miejsce debata poświęcona sytuacji wokół Tajwanu, gdzie po wizycie przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi, Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (ChAL-W) wysłała kolejne samoloty bojowe, przeprowadzając w regionie groźne manewry w bliskiej odległości od tajwańskich wybrzeży. Głos w dyskusji zabrała eurodeputowana PiS Anna Fotyga.
„Tajwan jest żywą demokracją w regionie Indo-Pacyfiku. Naszym ważnym partnerem, społeczeństwem o podobnych poglądach” – mówiła eurodeputowana odnosząc się do wsparcia udzielanego przez Tajwan walczącej Ukrainie.
Anna Fotyga mówiła, że Unia uznaje „politykę jednych Chin” ale, jak przypomniała, sytuacja nie jest tak oczywista. „Powinniśmy pamiętać, iż drugi człon tej polityki odnosi się do dwóch systemów, a komunizm Pekinu różni się od żywej tajwańskiej demokracji w sposób zasadniczy” – wskazała.
Zdaniem Anny Fotygi, po ostatniej eskalacji działań ze strony Chińskiej Republiki Ludowej wobec Tajwanu, w tym także groźbach pełnoskalowej inwazji i pamiętając o agresji Rosji na Ukrainę należy wysłać bardzo jasny sygnał w stronę CHRL. „Sygnał pokazujący, że tego rodzaju agresywna polityka, szczególnie przez stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, jest nie do przyjęcia. Z całą mocą będziemy wspierać Tajwan” – podkreśliła była szefowa polskiej dyplomacji.

Powiązane wpisy