Dyskusja na temat polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obrony UE po napaści Rosji na Ukrainę

Podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbyła się dyskusja na temat polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obrony UE po napaści Rosji na Ukrainę. Głos w debacie zabrała koordynator grupy EKR ds. zagranicznych #AnnaFotyga🇵🇱.
Anna Fotyga przypomniała, że w sierpniu 2008 roku Rosja dokonała nieusprawiedliwionej, niczym nieuzasadnionej agresji na Gruzję, a działo się to za poprzedniej prezydencji francuskiej. „Kraje takie jak Stany Zjednoczone i państwa mojego regionu należące do UE pod przewodnictwem polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego były tymi, które wsparły Gruzję w obronie niepodległości” – mówiła była szefowa polskiej dyplomacji i dodała, że na forum UE popierano wtedy raport Heidi Tagliavini, obwiniający obie strony o wybuch wojny.
„Historia się powtarza. Rosja za przewodnictwa francuskiego dokonała inwazji Ukrainy i znowuż, tymi, którzy najbardziej pomagają są Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, a także państwa mojego regionu, z wielką rolą Polski” – podkreśliła Anna Fotyga wskazując, że Polska jest liderem nie tylko w przyjmowaniu uchodźców, ale jest też hubem pomocy we wszystkich obszarach, w tym humanitarnym i militarnym. Anna Fotyga odniosła się także do propozycji odejścia od jednomyślności w polityce zagranicznej Unii. „Problem polega na tym, że ci najwolniejsi w pomocy Ukrainie są też najsilniejsi w UE. I dlatego nie popieram większości kwalifikowanej w podejmowaniu decyzji w obszarze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE” – podsumowała Anna Fotyga.

Powiązane wpisy

Anna Fotyga