Europosłowie PiS: Domagamy się utworzenia specjalnego trybunału za zbrodnie popełnione na Ukrainie

Podczas dzisiejszego, drugiego dnia sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli miała miejsce dyskusja na temat zwalczania bezkarności za zbrodnie wojenne w Ukrainie. W debacie głos zabrali europosłowie PiS Anna Fotyga oraz Witold Waszczykowski.

„Przez całe dziesięciolecia Federacja Rosyjska była w stanie odwracać uwagę Zachodu od swego bezpośredniego sąsiedztwa po to, by zawłaszczyć te tereny, a naszą uwagę przekierowywała na sprawy globalne. Teraz jest to już niemożliwe” – mówiła Anna Fotyga. Polska polityk zaznaczyła, że cały świat jest świadomy okrucieństw, które mają miejsce na Ukrainie podczas tej odrażającej inwazji, będącej kolejnym etapem wojny rozpoczętej w 2014 roku.

Anna Fotyga przekonywała, że Rosja musi w tej wojnie zostać zwyciężona i z pewnością nie może być żadnej bezkarności dla sprawców zbrodni wojennych i dla decydentów politycznych, którzy za nie odpowiadają. „Domagamy się stworzenia specjalnego trybunału, który musi osądzić sprawców zbrodni oraz wspieramy wszelkie działania, które służą tej sprawie” – podkreśliła. Anna Fotyga wyraziła zadowolenie, że Polska, razem z Ukrainą i Litwą  zainicjowała wysiłki społeczności międzynarodowej na rzecz ukarania Rosji za jej zbrodnie.

Witold Waszczykowski zaznaczył, że całkowicie podziela i popiera stanowisko zaprezentowane przez komisarza Reyndersa i podziękował mu za wzmiankę o tym, że Polska jest jednym z pierwszych krajów, które rozpoczęły badanie zbrodni rosyjskich.

„To nie jest wojna Putina, to jest wojna Rosji. Stąd też Rosja powinna być oskarżona i osądzona za zbrodnie agresywną, za łamanie prawa międzynarodowego” – podkreślił. Były szef MSZ zaznaczył, że skarżeni powinni być decydenci polityczni i wojskowi, a także propagandyści, oficerowie polityczni, którzy zachęcają do zbrodni czy żołnierze za sprawstwo. „Powinniśmy też dostarczyć technologie do wykrywania sprawców np. badanie rozmów i postów na mediach społecznościowych” – mówił Waszczykowski, podkreślając także rolę technologii mobilnych, w tym przenośnych laboratoriów i testów DNA do badania zwłok zarówno ofiar jak i zbrodniarzy.

Powiązane wpisy