„Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę z rosnącymi obawami uważnie obserwujemy politykę, oświadczenia i strategie Chin”

W trakcie sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego🇪🇺 w Strasburgu odbyła się dyskusja na temat wyników szczytu UE – Chiny z 1 kwietnia. W imieniu grupy EKR w debacie głos zabrała #AnnaFotyga🇵🇱.
Anna Fotyga mówiła, że ostatni szczyt UE – Chiny był bardzo szczególny. „Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę z rosnącymi obawami uważnie obserwujemy politykę, oświadczenia i strategie Chin” – powiedziała. „Odnotowujemy deklaracje Pekinu, zachowania na forum ONZ, a także praktyczne działania, które Chiny podejmują” – informowała Anna Fotyga.
Była szefowa MSZ wyraziła nadzieję, że skuteczna chińska dyplomacja nie pozwoli na związanie się tego kraju, stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, ze zbrodniami wojennymi i zbrodniami przeciwko ludzkości, popełnionymi przez Rosję na Ukrainie. „W Parlamencie Europejskim popieramy dojrzałą demokrację Tajwanu. Ujmujemy się za Ujgurami i uważnie monitujemy ich sytuację w Chinach. Wspieramy aktywistów i obrońców praw człowieka w Hongkongu i w Tybecie, a także w innych częściach Chin. I będziemy kontynuowali te działania” – przekonywała Anna Fotyga. Zdaniem polskiej polityk, te wszystkie sprawy powinny być przez przywódców UE ujmowane całościowo, nie tylko w ramach specjalnej formuły dialogu w zakresie praw człowieka.

Powiązane wpisy