79. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

19 kwietnia 1943 roku wybuchło Powstanie w Getcie Warszawskim.
79 lat temu, na wieść o wcieleniu przez Niemców w życie planów likwidacji getta w ramach metodycznej zagłady europejskich Żydów, podziemne organizacje żydowskie działające na terenie okupowanej Polski podjęły decyzję o wybuchu pierwszego miejskiego zbrojnego powstania w okupowanej Europie.
Zryw ten był wyrazem gniewu i desperackim protestem przeciwko zbrodniczej polityce nazistowskich Niemiec. Żyjący od 3 lat w straszliwych warunkach przeludnienia, głodu, chorób i terroru polscy Żydzi wykazali się wielki aktem odwagi wydając walkę stukrotnie silniejszym Niemcom. Nie poddali się. Walczyli z całych sił do samego końca.
Żydowska Organizacja Bojowa, oznajmiając wybuch powstania, w odezwie do ludności polskiej pisała:
Toczy się walka o Waszą i naszą Wolność.
O Wasz i nasz – ludzki, społeczny, narodowy – honor i godność.
(…)
Niech żyje Wolność! Śmierć katom i oprawcom! Niech żyje walka na śmierć i życie z okupantem!
79 lat później, kilkaset kilometrów dalej na wschód podobnie brzmiące apele płyną w świat z Mariupola, Buczy, Charkowa i innych ukraińskich miast… Oni wciąż walczą!
Cześć i chwała Bohaterom Powstania w Getcie Warszawskim, którzy pokazali, że walka w słusznej sprawie – o wolność i podstawowe wartości ludzkie – nigdy nie jest beznadziejna i przegrana, a barbarzyństwu, złu i totalitaryzmowi należy postawić zdecydowaną tamę w każdych okolicznościach historycznych.
🌼🇵🇱🌼

Powiązane wpisy