Fotyga: poprzez Nagrodę im. Sacharowa doceniamy wszystkich tych, którzy w Rosji sprzeciwiają się reżimowi Putina

Jutro Parlament Europejski wręczy nagrodę im. Sacharowa za Wolność Myśli. W tym roku otrzyma ją działacz antykorupcyjny oraz lider antyputinowskiej opozycji Aleksiej Nawalny. W imieniu uwięzionego przeciwnika Władimira Putina nagrodę odbierze jego córka Daria oraz jeden z najbliższych współpracowników Leonid Wołkow, którym Anna Fotyga pogratulowała podczas wspólnego posiedzenia komisji AFET, DROI i DEVE.

Anna Fotyga wspomniała, iż kilka miesięcy temu Aleksiej Nawalny wraz z innymi liderami rosyjskiej opozycji wzięli udział w posiedzeniu komisji spraw zagranicznych PE. „Od tego czasu zdarzyło się wiele niepokojących rzeczy, także dla samego Nawalnego” – mówiła polska polityk. „Podziwiam jego odwagę, iż po nieudanej próbie otrucia zdecydował się wrócić do Rosji i postawić się przeciw reżimowi Putina. Przyznając nagrodę imienia Andrieja Sacharowa, wybitnego dysydenta, najbardziej prominentnemu przeciwnikowi Putina, nie tylko wyrażamy nasze poglądy, ale doceniamy wszystkich tych, którzy sprzeciwiają się reżimowi kierowanemu przez byłego oficera KGB” – mówiła Anna Fotyga. Była szefowa polskiej dyplomacji dopytywała się także o informację, jak obecnie rosyjski reżim traktuje laureata najbardziej prestiżowej nagrody w Europie.

Anna Fotyga przypomniała także o wieloletnich kontaktach pomiędzy polską opozycją demokratyczną a dysydentami z bloku sowieckiego.

„Mamy nadzieję na zmianę w Rosji, nadzieję na pozbycie się pozostałości komunizmu, ale liczymy także na pokojową współpracę z demokratyczną Rosją w regionie i globalnie, na zaprzestanie zewnętrznej agresji. Nawet jeśli to potrwa” – podsumowała polska polityk.

Powiązane wpisy

Anna Fotyga
X