Anna Fotyga apeluje o pilne wsparcie Ukrainy, w tym poprzez wykorzystanie Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju

22 marca 2021 UE otrzymała nowe unikatowe narzędzie jakim jest Europejski Instrument na Rzecz Pokoju (EPF). Głównym celem instrumentu jest zwiększenie zdolności UE do zapobiegania konfliktom, utrzymywania pokoju i umacniania bezpieczeństwa i stabilności na świecie, poprzez m.in. udzielanie skutecznego wsparcia krajom partnerskim, czy to przez wspieranie prowadzonych przez nie operacji utrzymywania pokoju, wspieranie ich w zwiększaniu zdolności ich sił zbrojnych do zapewniania pokoju i bezpieczeństwa na ich terytorium, czy wreszcie przez szersze działania o charakterze wojskowym/obronnym w ramach WPZiB.

Naszym najbliższym partnerem jest Ukraina. W preambule umowy stowarzyszeniowej zapisane jest zobowiązanie do wspierania niezależności, suwerenności, integralności terytorialnej i nienaruszalności granic, zaś art. 10 precyzyjnie mówi o poprawie zdolności militarnych oraz współpracy z Europejską Agencją Obrony. Od 2014 roku wielokrotnie zobowiązania te zostały powtórzone przez Radę, Komisję i Parlament. Unia nie została stroną porozumień mińskich, niesłusznie oddając rozmowy w ręce tzw. normandzkiej czwórki. Polityczne zaniechania nie zwalniają jednak od wdrażania wspomnianych zobowiązań, które leżą w żywotnym interesie Unii.

1. Czy Wysoki Przedstawiciel dokonał oceny możliwości rozszerzenia współpracy w ramach EAO, w tym aktualizacji i rozszerzenia umowy ramowej EAO z Ukrainą?

2. W jaki sposób Wysoki Przedstawiciel wspomógł Ukrainę wykorzystując nowy instrument jakim jest EPF oraz w jaki sposób zamierza użyć go w najbliższej przyszłości, biorąc pod uwagę kontynuację rosyjskiej okupacji Krymu, istniejące napięcie w okupowanym Donbasie oraz nowe groźby dalszej agresji?

Powiązane wpisy

Leave a Reply