Anna Fotyga: Syuacja na granicy z Białorusią wpisuje się w scenariusz ćwiczeń Zapad-2021

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) odbyła się wymiana poglądów na temat sytuacji na zewnętrznej granicy UE z Białorusią oraz stworzenie sztucznego kryzysu humanitarnego jako środka w wojnie hybrydowej przeciw UE i jej państwom członkowskim. Głos w dyskusji zabrała  Anna Fotyga. Sytuację Polski prezentował Ambasador Andrzej Sadoś.

Anna Fotyga rozpoczęła swoje wystąpienie od poparcia oświadczeń przedstawicieli Polski, Litwy i Łotwy oraz stałego sprawozdawcy PE ds. Białorusi, o ataku hybrydowym reżimu Łukaszenki na państwa członkowskie Unii Europejskiej. Polska polityk przypomniała, iż już dwa miesiące temu podczas sesji plenarnej PE mówiła o kryzysie na granicy litewsko-białoruskiej, który następnie został przeniesiony także na granice Białorusi z Polską i Łotwą. „Już wówczas ostrzegałam, że kryzys ten jest ekstremalnie niebezpieczny i szczególnie delikatny”– mówiła Anna Fotyga. „Co więcej, niedługo rozpoczną się ćwiczenia wojskowe  Zapad, przygotowywane i prowadzone wspólnie przez sztaby generalne Białorusi i Rosji” – powiedziała eurodeputowana. Anna Fotyga zwróciła uwagę, iż manewry odbędą się w bezpośrednim sąsiedztwie granicy z Polską, a scenariusz ćwiczeń przewiduje incydenty graniczne. „Stąd oficjalne wypowiedzi czterech premierów regionu, w tym polskiego, stąd zaniepokojenie NATO. Także w Unii musimy przestać być naiwni” – mówiła polska polityk. Anna Fotyga wskazała, iż obecna sytuacja na granicy z Białorusią już teraz wpisuje się w scenariusz ćwiczeń Zapad-2021, w ramach których w stronę polskiej granicy z Białorusią przerzucane są rosyjskie wojska, a także przypominając, iż w przeszłości w ramach tych manewrów ćwiczone było uderzenie nuklearne na Polskę i inne państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Anna Fotyga odniosła się także do  wizyty przedstawicieli agendy ONZ ds. uchodźców i Białoruskiego Czerwonego Krzyża u koczujących po białoruskiej stronie granicy grupy migrantów. „Powinniśmy zwrócić się do pracowników UNHRC o to by zamiast podążać za oświadczeniami strony białoruskiej zbadali narzędzia hybrydowe używane przez dyktatora Łukaszenkę w celu wywarcia presji na UE” – mówiła polska polityk o wizycie urzędników ONZ w obozie migrantów w okolicach Usnarza Górnego. „Czy możemy zwrócić się do Białoruskiego Czerwonego Krzyża, aby zbadał los więźniów politycznych, sytuację Andrzeja Poczobutta, Andżeliki Borys i setek innych, zamiast angażować się w sztuczny kryzys, wpisujący się przyszłotygodniowe niezwykle niebezpieczne manewry wojskowe?” – pytała Fotyga.

 

Powiązane wpisy

Leave a Reply