Upowszechnienie patentów na szczepionki przeciwko Covid-19

Anna Fotyga skierowała zapytanie pisemne do Komisji Europejskiej w sprawie upowszechnienia patentów na szczepionki przeciwko Covid-19. Poniżej treść interprelacji.

 

Unia Europejska przeznaczyła setki milionów euro na wsparcie badań w zakresie szczepionki przeciw Covid-19. Dalsze miliardy płaci za ich nabycie, a kolejne, by poprzez system Covax zakupić szczepionki państwom, które nie stać na ich zapewnienie swoim obywatelom. Szczepionki powstały więc w dużej mierze dzięki pieniądzom publicznym, a firmy farmaceutyczne przez ostatnie miesiące osiągnęły ogromne zyski. Podczas gdy bogate państwa zaszczepiły większość dorosłej populacji, biedne regiony świata wciąż oczekują na dostawę szczepionek. Grozi to nie tylko dalszym wzrostem tragicznego bilansu pandemii, ale także mutacjami i powstawaniem nowych wariantów wirusa, które mogą dotknąć już zaszczepione populacje. Dlatego niezbędna jest szeroka produkcja szczepionek i powszechna ich dystrybucja. Służyć do tego mogą klauzule „przymusowej licencji” w przypadku zagrożenia zdrowia publicznego. Taką decyzję wspiera wielu ekspertów, a jej wprowadzenie rozważają Stany Zjednoczone, z poparciem m.in. Francji czy Wielkiej Brytanii. Oczywiście taka ewentualna decyzja musi brać pod uwagę pewne istotne ograniczenia, jak ograniczenia eksportowe czy kwestie transferu technologii.

Jakie dokładnie kwoty na opracowanie szczepionek przeciw Covid-19 przekazała Unia bezpośrednio i za pośrednictwem agencji firmom farmaceutycznym i jakie były warunki dotacji w zakresie patentów i upowszechnienia wyników badań?
Czy Komisja nie uważa, iż ze względów zdrowotnych, humanitarnych, ale także właściwego wykorzystania publicznych pieniędzy, nie byłoby właściwe wykupienie lub zawieszenie patentów na szczepionki przeciwko Covid-19?

Powiązane wpisy

Leave a Reply