Single Blog Title

This is a single blog caption
15 Marzec 2021

Anna Fotyga w dyskusji z sekretarzem generalnym NATO

W trakcie dzisiejszego posiedzenia wspólnego Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) i Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE) odbyła się wymiana poglądów z sekretarzem generalnym Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) Jensem Stoltenbergiem. Głos w debacie zabrała eurodeputowana PiS Anna Fotyga.

 “Dziękuję za Pana wytrwałość i umiejętności dyplomatyczne w nawigowaniu po bardzo burzliwych wodach globalnego bezpieczeństwa. Dziękuję za wysiłki, by uczynić NATO jeszcze silniejszym, NATO, które jest najbardziej skutecznym sojuszem obronnym w historii świata” – mówiła Anna Fotyga. Eurodeputowana doceniła także zaangażowanie Jensa Stoltneberga we wzmacnianie więzi transatlantyckiej. Była minister spraw zagranicznych stwierdziła, że jest ona kluczowa, wraz ze współpracą na linii UE- NATO, aby przeciwdziałać zagrożeniom dla obszaru transatlantyckiego,  w szczególności agresywnej postawie Rosji i jej destabilizującym działaniom. Anna Fotyga zwróciła także uwagę na  rosnącą rolę Chin jako globalnego gracza.

“Musimy patrzeć także w przyszłość” – mówiła Fotyga, odwołując się do opracowanego przez grupę ekspertów dokumentu proponującego kierunki reformy Sojuszu. “Doceniam także uwagi i pomysły, które zawarł Pan w dokumencie przygotowanym w związku ze zbliżającym się szczytem Sojuszu” – mówiła była minister spraw zagranicznych, dopytując się także o perspektywy opracowania nowej Koncepcji Strategicznej Sojuszu.  „Zależy mi na jedności podczas szczytu NATO, bo taką jedność mieliśmy wśród grupy ekspertów, a wcale nie było to łatwe” – zauważyła Fotyga, która była członkiem powołanej przez Stoltenberga Grupy Refleksji.

Anna Fotyga poruszyła także kwestię wzrastającej potęgi Chin i coraz bardziej agresywnej polityki Pekinu. “Czy można skłonić Chiny do rozmów na temat kontroli zbrojeń?” – dopytywała Fotyga.

Leave a Reply