Single Blog Title

This is a single blog caption
20 Październik 2020

Anna Fotyga: Musimy zapewnić Białorusinom solidarność, wsparcie i bezpieczeństwo

Dziś, podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli miała miejsce debata na temat sytuacji na Białorusi. Udział w dyskusji wzięła eurodeputowana PiS, Anna Fotyga.

“Od ponad 70 dni Białorusini w sposób zdeterminowany wyrażają sprzeciw wobec uzurpatora na urzędzie prezydenta. Człowiek ten wykorzystuje całą siłę państwa przeciwko ludności cywilnej” – mówiła Anna Fotyga.

Eurodeputowana podziękowała Petrasowi Austreviciusowi za przygotowanie raportu. „Cieszę się, że mogłam współpracować przy tym sprawozdaniu” – stwierdziła polska polityk, która była kontrsprawozdawcą dokumentu i autorką kilkudziesięciu poprawek. Według Fotygi, bardzo ważną kwestią poruszoną w raporcie są solidarność, wsparcie i sankcje. „Sankcje powinny być rozszerzone, a jeśli chodzi o wsparcie, to musimy myśleć nie tylko o przyszłości demokratycznej, lepszej Białorusi, ale także pamiętać o ciągłym wsparciu dla obywateli, unikając kanałów rządowych” – apelowała.

Dokument, który zostanie poddany dziś pod głosowanie podkreśla, iż “działania reżimu Łukaszenki mają charakter przestępczy, sprzeczny z wartościami europejskimi, zasadami demokracji oraz wolą białoruskiego społeczeństwa”. Parlament Europejski opowiada się za wsparciem niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej Białorusi oraz potępia ukryte lub jawne ingerencje zewnętrzne ze strony państw trzecich, w tym Federacji Rosyjskiej. Sprawozdanie zaleca także podjęcie przez UE szeregu działań w zakresie wsparcia społeczeństwa na Białorusi, niezależnych mediów, w tym Biełsat TV, oraz rewizji współpracy gospodarczej i sektorowej.

Leave a Reply