Anna Fotyga: Tajwan powinien uczestniczyć w pracach WHO

Anna Fotyga wzięła dziś udział w odbywającej się na Tajwanie międzynarodowej konferencji poświęconej COVID-19, w tym globalnym regulacjom oraz prawom człowieka. 

 

W opinii polskiej polityk wykluczenie Tajwanu pod presją Pekinu z prac Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) było złamaniem praw człowieka ponad 20 milionów mieszkańców Tajwanu. „Także biorąc pod uwagę historię Tajwanu i możliwości, które ten kraj oferuje nam w walce z pandemią, było to szczególnie nierozsądne posunięcie” – mówiła podczas wideokonferencji Anna Fotyga.

Polityk przypomniała także o istotnym polskim wątku. „Jeden z wybitnych światowych bakteriologów i pionier zwalczania epidemii, Ludwik Rajchman, Polak żydowskiego pochodzenia, był również bardzo aktywny na Tajwanie. Tworzył nie tylko podstawy publicznej służby zdrowia, ale także był pionierem tak dzisiaj istotnej kwarantanny. Nasze obydwa kraje, Polska i Tajwan, używają tej metody ze sporym sukcesem podczas obecnej pandemii”  – mówiła była minister spraw zagranicznych.

Anna Fotyga zwróciła także uwagę, iż doświadczenia Tajpej  w walce z koronawirusem, wdrożone procedury, są bardzo istotne także dla nas. „Wolny świat oskarża Chiny o przykrywanie zasięgu, powagi i konsekwencji koronawirusa. Wszyscy wymagamy przede wszystkim  rzetelnych, wczesnych i wiarygodnych informacji. Po to powołano WHO, które miało być wolne od politycznych nacisków. Wykluczenie Tajwanu ze Światowego Zgromadzenia Zdrowia, corocznego spotkania ekspertów dzielących się informacjami, było szczególnie  nierozsądne. Biorąc pod uwagę te argumenty, wspólnie z wieloma kolegami z Europarlamentu, popieram wiosek o powrót Tajwanu do WHO” – zakończyła swoje wystąpienie Anna Fotyga.

 

Polska polityk jest także jednym z sygnatariuszy listu, który ponad stu europosłów wystosowało dzisiaj do ministrów ochrony zdrowia UE.

„Jako że wirus nie zna granic, narodowości i ideologii, świat musi dzielić się wszystkimi dostępnymi informacjami i ekspertyzami, które mogą być pomocne w zwalczaniu pandemii. Dlatego podpisani poniżej członkowie Parlamentu Europejskiego i parlamentów narodowych, wzywają do wywarcia nacisku na Światową Organizację Zdrowia,  by powróciła do pragmatycznych zasad  praktykowanych w latach 2009-2016 – i zaprosiła Tajwan jako obserwatora” – czytamy w liście.   Podobne stanowisko przyjęły już min. rządy Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i Nowej Zelandii.  Europosłowie zwrócili uwagę, iż tajwański rząd z sukcesem zahamował rozprzestrzenianie się wirusa pomimo geograficznej bliskości do źródła Covid-19. Europarlamentarzyści wezwali do umożliwienia ministrowi zdrowia Tajwanu udziału w zbliżającym się Światowym Zgromadzeniu Zdrowia, a także do opracowania odpowiednich rozwiązań, które umożliwią Tajwanowi uczestnictwo  w spotkaniach, mechanizmach i działaniach WHO. 

Spośród polskich eurodeputowancyh apel oprócz Anny Fotygi poparli Kosma Zlotowski, Witold Waszczykowski oraz Beata Mazurek.

Powiązane wpisy

Leave a Reply