W Szczecinie o Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa

Anna Fotyga wzięła udział w zorganizowanym 30 maja br.  przez Szczecińską Szkołę Wyższą COLLEGIUM BALTICUM seminarium „Europejska Strategia Bezpieczeństwa w kontekście szans, wyzwań, zagrożeń oraz ryzyka”.

Do auli Collegium Balticum oprócz studentów i kadry dydaktycznej kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne przybyli Michał Jach Poseł na Sejm RP, członek Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, gen. broni Bogusław Samol  – dowódca Wielonarodowego Korpusu Północnowschodniego w Szczecinie, a także współorganizatorzy spotkania: rektora uczelni  prof. dr hab. Aleksandra Żukrowska i płk rez. dr inż. Paweł Rodzoś – prezes Stowarzyszenia „Zachodniopomorskie Forum Bezpieczeństwa – Pro domo sua”.

W swoim wystąpieniu Anna Fotyga potwierdziła, iż dotychczasowa Europejska Strategia Bezpieczeństwa (ESB) nie jest aktualna.  Pierwszą myślą w takim przypadku jest chęć szybkiej aktualizacji . Szefowa podkomisji bezpieczeństwa i obrony PE zwróciła uwagę, iż ESB była już nowelizowana po wojnie w Gruzji , gdyż taki charakter miało opracowane w grudniu 2008 roku Sprawozdanie na temat wdrażania ESB – utrzymanie bezpieczeństwa w zmieniającym się świecie. Eurodeputowana zauważyła, iż nawet wówczas, w bardzo lakonicznym akapicie, nie mówi się wprost, iż obrona własnego terytorium upoważnia do użycia siły.

W tej chwili wydarzenia na Krymie i wschodniej Ukrainie dają nam ponownie do myślenia. Czy poprawność polityczna pozwoli nam powiedzieć, iż suwerenne państwo  ma prawo użyć siły w obronie swego terytorium? Nie ma sensu aktualizacja mająca wpisanie kilku nowych poprawnych politycznie formułek – mówiła szefowa SEDE.

Anna Fotyga uważa, iż przede wszystkim fundamentalne znaczenie ma precyzyjne określenie wspólnych wyzwań i zagrożeń. Nie jesteśmy na to jeszcze gotowi, chociaż co raz odważniej to opisujemy. Bez tego nie sądzę, aby nowa Strategia Bezpieczeństwa się udała – podsumowała była szefowa MSZ.

Podczas dwugodzinnej dyskusji studenci pytali także m.in. o tematy poruszane podczas VIII Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa, z którego Anna Fotyga przyjechała prosto do Szczecina,  także o narzędzia, jakimi dysponuje UE w kontekście aktualizowania Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa oraz osiągania oczekiwanej efektywności wdrażanych celów strategicznych. Studentów interesowała także współpraca UE z organizacjami pozarządowymi w aspektach nowelizacji Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa.

Powiązane wpisy

Leave a Reply