Konstytucyjna normalność

W listopadzie 2009 roku w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się debata o polityce zagranicznej w której wziął udział minister Radosław Sikorski i większość byłych ministrów spraw zagranicznych. W trakcie spotkania, min. Władysław Bartoszewski przytoczył rozmowę, którą odbył z  szefem niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle tuż po jego wizycie w Warszawie:
„- I jakie wrażenie panie Ministrze?
– Ależ wy macie uroczego ministra spraw zagranicznych.” (to o R. Sikorskim).

We wczorajszym wywiadzie udzielonym dziennikowi Rzeczpospolita minister Sikorski  stwierdził, że wreszcie mamy konstytucyjną normalność, a śp. Prezydent Lech Kaczyński uprawiał niezgodną ze stanowiskiem rządu politykę zagraniczną łamiąc konstytucję.
Pan minister Sikorski wygłosił tę kwestię o tragicznie zmarłej Głowie Państwa, Zwierzchniku Sił Zbrojnych, o jedynym polityku, który odpowiedział w twarz Putinowi kwestionującemu na Westerplatte podstawy prawno-międzynarodowe odzyskania przez Polskę i inne państwa regionu niepodległości w 1918 r. – Non possumus. Powiedział to o Prezydencie, który kilka miesięcy po tym wydarzeniu zginął na rosyjskiej ziemi.

Uroku oczekuje się od dam do towarzystwa. Ministrowie powinni mieć honor.

Anna Fotyga

Powiązane wpisy

Leave a Reply