Anna Fotyga: Sytuacja bezpieczeństwa i polityczna w DR Kongo pogłębia destabilizację Afryki

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata na temat sytuacji w Demokratycznej Republice Konga. W imieniu delegacji PiS głos w debacie zabrała Anna Fotyga, która była także współautorką rezolucji na ten temat.

 

Demokratyczna Republika Konga od lat pogrążona jest w konfliktach, a w ostatnich miesiącach kryzys humanitarny i bezpieczeństwa jeszcze się pogłębił w wyniku kryzysu politycznego spowodowanego nieuszanowaniem przez prezydenta Josepha Kabilę konstytucyjnego limitu dwóch kadencji.    Doprowadziło to do kryzysu humanitarnego oraz przesiedlenia wewnętrznego ponad miliona cywilów, a także łamania praw człowieka na ogromną skalę, w tym masakry ponad 500 cywilów, co potwierdza także odkrycie w ostatnim czasie ponad 40 masowych grobów. Ponad 400 tys. dzieci grozi śmierć z głodu.

 

Anna Fotyga, która kilka tygodni temu kierowała delegacją podkomisji SEDE do wschodniego Konga, podkreśliła, że konieczne jest przede wszystkim wdrożenie politycznego planu w oparciu o porozumienie z grudnia 2016 r., wynegocjowanego pod auspicjami Krajowej Konferencji Episkopatu Konga (CENCO). Plan ten przewiduje dokonanie przemiany politycznej, która ma się zakończyć przeprowadzeniem do końca 2017 r. wolnych i uczciwych wyborów prezydenckich, bez zmieniania konstytucji.

 

Anna Fotyga podkreśliła także konieczność wzmocnienia misji pokojowej ONZ Monusco i całkowitego wdrożenia mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ bez narodowych obwarowań. „Ważne jest również wdrożenie niezależnego śledztwa ws. łamania prawa humanitarnego i praw człowieka” – powiedziała przewodnicząca SEDE, która zdecydowanie potępiła także zabójstwo dwóch oenzetowskich ekspertów.

 

Anna Fotyga wskazała także na kryminalne aspekty wydobywania minerałów w niezwykle bogatym w naturalne zasoby Kongo oraz zwróciła uwagę, iż rabunkowa gospodarka zasobami niesie ze sobą negatywne skutki uboczne. „Konieczne jest wdrożenie zasad międzynarodowego handlu w odniesieniu do minerałów wydobywanych w DR Kongo” – uważa Anna Fotyga.

 

Parlament Europejski przyjął także rezolucję w sprawie sytuacji w Demokratycznej Republice Konga, w której m.in. z zadowoleniem przyjmuje odnowienie mandatu MONUSCO, podkreślając, że pierwotny i aktualny mandat, który ma zastosowanie do wszystkich oddziałów ONZ w tym kraju, zakłada „neutralizację ugrupowań zbrojnych”. Europosłowie zaapelowali do wszystkich sił MONUSCO, by w pełni się zaangażowały i broniły ludności przed ugrupowaniami zbrojnymi, a także by nie zezwalały na jakiekolwiek ograniczenia w oparciu o krajowe struktury dowodzenia. PE zaapelował o zaprzestanie rekrutowania i wykorzystywania dzieci jako żołnierzy oraz zastosowanie przez UE ukierunkowanych sankcji wobec osób odpowiedzialnych za poważne naruszenia praw człowieka, jak miało to miejsce dwa tygodnie temu wobec kolejnych wysokich przedstawicieli reżimu.

Powiązane wpisy

Leave a Reply