Single Blog Title

This is a single blog caption
10 czerwiec 2021

Społeczeństwo białoruskie, Polska i Litwa celem wojny hybrydowej Łukaszenki i Putina

 

W trakcie trwającej w Strasburgu sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego miała miejsce dyskusja o systematycznych represjach na Białorusi i ich konsekwencjach dla bezpieczeństwa europejskiego po uprowadzeniu kilku osób z unijnego samolotu cywilnego przechwyconego przez władze białoruskie. W debacie w imieniu grupy EKR głos zabrała Anna Fotyga.

 

 

Łukaszenka rządzi w sposób bezprawny i nielegalny. Niemal codziennie zacieśnia uścisk na białoruskim społeczeństwie, zwiększa terror wobec swoich obywateli” – mówiła Anna Fotyga. Polska polityk podkreśliła, iż skalę przemocy oddają próby samobójcze więźniów politycznych, a także śmierć niektórych z nich, jak Wiktora Aszuraka.  Anna Fotyga wskazała także na czynniki zewnętrzne, umożliwiające kontynuację przemocy. “Dostrzegamy współpracę Łukaszenki z innym dyktatorem – Władimirem Putinem. Mój kraj – Polska i nasz sąsiad – Litwa, są celami wojny hybrydowej, w której Łukaszenka jest pionkiem w grze Putina” – zauważyła. Fotyga podkreśliła, iż przejęty siłą przez reżim Łukaszenki samolot należący do Ryanair zarejestrowany był w Polsce. Podobnie było z zatrzymaniem w Rosji samolotu LOT-u i aresztowaniem opozycjonisty Andrieja Piwowarowa. „Oznacza to, że musimy naprawdę zwiększyć naszą czujność, zwiększyć presję międzynarodową na Łukaszenkę i Putina,  by porzucili politykę agresji wobec własnych społeczeństw, jak i sąsiadów” – mówiła podczas debaty Anna Fotyga. 

 

Jesteśmy już po negocjacjach wspólnego tekstu rezolucji. Znalazły się w nim zgłoszone przeze mnie zapisy odnoszące się do represji wymierzonych w polską mniejszość. Zabiegamy także o konkretne sankcje sektorowe. Przygotowana rezolucja to bardzo jasny sygnał solidarności ze społeczeństwem białoruskim, ale także Polską i Litwą, które stały się również celem ataków reżimów w Mińsku i Moskwie” – Anna Fotyga skomentowała  prace nad rezolucją.

Leave a Reply