Single Blog Title

This is a single blog caption
24 czerwiec 2021

Anna Fotyga: Polityka wobec Rosji wymaga szczególnej solidarności wszystkich państw członkowskich

Dziś w Brukseli, podczas mini-sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego odbyła się debata na temat przygotowania szczytu Rady Europejskiej i przypomnienia deklaracji maltańskiej. Głos w dyskusji zabrała eurodeputowana PiS Anna Fotyga.

Anna Fotyga z zadowoleniem przyjmuje agendę zbliżającego się szczytu, skupiając się na obszarze, który najbardziej ją interesuje, czyli polityce i zagranicznej i bezpieczeństwa oraz Rosji, które są jednymi z tematów szczytu. Eurodeputowana odniosła się do słów przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, iż “historia, geografia i ludzie, łączą UE z Rosją“. “Dla niektórych państw członkowskich geografia jest trudniejsza jeśli chodzi o relacje z Rosją, niż dla innych. Stąd polityka wobec Rosji wymaga szczególnej solidarności wszystkich państw członkowskich” – podkreśliła Fotyga.

Natomiast, w kwestii historii, była szefowa MSZ przypomniała, że niedawno Rosja rozpoczęła kampanię w tym zakresie. “Określiłabym ją jako wojnę informacyjną prowadzoną przeciwko niektórym państwom członkowskim, z wykorzystaniem wątków historycznych” – mówiła polska polityk. “Jeżeli chodzi o ludzi –  są dobre przykłady tej więzi, tak ja Andriej Sacharow, ze wspaniałym życiorysem, nagrodą Parlamentu Europejskiego jego imienia. Są też niestety złe przykłady, jak Gerhard Schröder i kwestia Nord Stream II. Musimy to też brać pod uwagę” – mówiła.

Fotyga odniosła się także do będącej tematem szczytu deklaracji maltańskiej, mówiącej o migracji szlakiem śródziemnomorskim. “Chciałam jednak przypomnieć, że są też inne kierunki i szlaki. Mam na myśli, prawdopodobnie podżegany przez Moskwę, przemyt imigrantów z Iraku przez reżim Łukaszenki. Trafiają oni na Litwę, gdzie sytuacja stała się bardzo trudna” – podsumowała Anna Fotyga

Leave a Reply