Single Blog Title

This is a single blog caption
24 Marzec 2021

Anna Fotyga: Rosja i Chiny podważają rolę dolara

Dziś, podczas pierwszego dnia mini-sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli, miała miejsce dyskusja na temat przygotowań do posiedzenia Rady Europejskiej i zielonego zaświadczenia cyfrowego. Głos w debacie zabrała eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości Anna Fotyga.

Anna Fotyga odnosząc się do zaproszenia na posiedzenie Rady Prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena wskazała, iż z zadowoleniem przyjmuje dialog transatlantycki, który ma wzmocnić współpracę między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. „Ogromnie żałuję, że Rada Europejska nie zapewniła bezpiecznych warunków teleinformatycznych do dyskusji o Rosji, która to kwestia jest niezwykle aktualna” – mówiła eurodeputowana, wskazując, iż z uwagi na pandemię i zmianę formatu szczytu z fizycznego na wideokonferencję przywódcy unijnych państw nie mogli omówić nowej strategii wobec Rosji.

Była szefowa MSZ odniosła się także do punktu poświęconego wzmacnianiu międzynarodowej roli euro. “Przywódcy UE powinni zapobiec wykorzystywaniu przez Chiny i Rosję wspólnej europejskiej waluty jako narzędzia do walki ze Stanami Zjednoczonymi poprzez podważanie roli dolara jako głównej waluty rozliczeniowej w handlu oraz jako światowej waluty rezerwy” – podkreśliła Fotyga.

Leave a Reply