Single Blog Title

This is a single blog caption
14 Sierpień 2020

Niepowtarzalna płyta dla uczczenia Bitwy Warszawskiej

Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej europosłowie Anna Fotyga i Kosma Złotowski wydali wyjątkową płytę, na której znajdują się m.in. utwory Karola Szymanowskiego, skomponowane dla uczczenia polskiej wiktorii nad bolszewikami. Już wkrótce płyta  trafi do polityków i dyplomatów akredytowanych w Brukseli.

Rok 2020 jest dla Polski rokiem wyjątkowym, rokiem rocznic o ogromnym znaczeniu dla dziejów naszej Ojczyzny, ale także Europy. Bitwa Warszawska 1920 r. była nieudaną próbą Lenina podbicia Europy i Polski oraz niezapomnianym zwycięstwem, którym II Rzeczpospolita obroniła dopiero co odzyskaną niepodległość. Musimy o tym pamiętać w Polsce, ale fakty te znać musi także Europa”- wyjaśnia Anna Fotyga. “W poprzednich latach organizowałam w Parlamencie Europejskim duże wydarzenia kulturalne i konferencje historyczne mające na celu upamiętnienie, ale także upowszechnianie wśród posłów do Parlamentu Europejskiego oraz europejskich dyplomatów wiedzy o wydarzeniach historycznych, związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Sytuacja epidemiczna nie pozwoliła na zorganizowanie takiego wydarzenia z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Dlatego wraz z europosłem Kosmą Złotowskim zdecydowaliśmy się na uczczenie “cudu nad Wisłą” wydaniem płyty z muzyką polskich kompozytorów tworzących m.in. w latach dwudziestych XX wieku” – mówiła była szefowa polskiej dyplomacji. “Bitwa Warszawska to wydarzenie o kolosalnym znaczeniu historycznym. Jej setna rocznica jest doskonałą okazją do upowszechniania wiedzy o jej doniosłości także poza granicami naszego kraju, a przy okazji również do promowania sztuki polskiej.  Muzyka to najlepszy sposób wyrażania radości i wdzięczności polskim oficerom i żołnierzom, którzy przelali swoją krew za naszą wolność i wolność innych narodów europejskich” – wyjaśnia Fotyga.

Z kolei europoseł, Kosma Złotowski podkreślał, iż “zwycięstwo wojsk polskich w Bitwie Warszawskiej 15 sierpnia 1920 na 20 lat uchroniło Europę przed rządami bolszewików. To nasza ogromna, historyczna zasługa, o której Unia Europejska nie chce dzisiaj pamiętać, ponieważ coraz częściej sama odwołuje się wprost do dziedzictwa komunizmu. To właśnie dlatego mówienie o tej rocznicy i jej godne upamiętnienie w takich miejscach jak Bruksela jest tak ważne i potrzebne” – zakończył europoseł.

Płyta “Bitwa, w której Polska obroniła Europę. Polska muzyka klasyczna w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej” zawiera utwory polskich kompozytorów tworzących w okresie walki i odzyskania przez Polskę niepodległości, m.in. Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego czy Władysława Żeleńskiego. Wyjątkowym akcentem na płycie są “Trzy piosenki żołnierskie na głos i fortepian”, skomponowane przez Karola Szymanowskiego w czasie wojny polsko-bolszewickiej: “Do dziewczyny” (mazurek), “O zwiedzionym żołnierzu” – do słów Kornela Makuszyńskiego, oraz “Wyszywała raz Hanka” – do słów Kazimierza Andrzeja Czyżowskiego. Są to kompozycje popularne, które miały podnosić żołnierzy na duchu i zagrzewać do walki.  Dzięki współpracy z Fundacją Art Forma do pracy przy projekcie udało się zaangażować wybitnych i uznanych na całym świecie polskich muzyków: Łukasza Długosza (flet), Agatę Kielar-Długosz (flet) oraz Andrzeja Jungiewicza (fortepian). Partie wokalne zostały wykonane przez wybitną śpiewaczkę operową Olgę Pasiecznik. Płyta ” The Battle in which Poland Saved Europe. Polish Classical Music on the Centennial Anniversary of the Battle of Warsaw 1920″ zostanie rozdana wszystkim posłom do Parlamentu Europejskiego oraz akredytowanym w Brukseli dyplomatom

Leave a Reply