Single Blog Title

This is a single blog caption
01 Maj 2020

Anna Fotyga: Musimy walczyć z dezinformacją ze strony Chin

Anna Fotyga: Musimy walczyć z dezinformacją ze strony Chin

Dziś w Parlamencie Europejskim miała miejsce wymiana poglądów z Wysokim Przedstawicielem Unii do Spraw Zagranicznych i Bezpieczeństwa, Josepem Borrellem na temat dezinformacji wokół pandemii COVID-19. Udział w dyskusji wzięła eurodeputowana PiS, Anna Fotyga.

Anna Fotyga  mówiła, że od dawna przygląda się pracom grupy zadaniowej Stratcom East, która w ramach Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ), ma za zadanie przeciwdziałanie wrogiej propagandzie. „Muszę powiedzieć, że ostatni raport dotyczący narracji i dezinformacji wokół pandemii koronawirusa, jest nieco bardziej ogólny niż poprzednie” – stwierdziła Anna Fotyga odnosząc się do opublikowanego niedawno dokumentu, na którego złagodzenie naciskać mieli chińscy dyplomaci.

Eurodeputowana podkreśliła, że także w świetle ostatnich doniesień informujących, iż były unijny dyplomata wysokiej rangi miał przekazywać wrażliwe informacje Chinom, uzyskanie bardzo jasnej odpowiedzi w sprawie chińskich działań jest niezwykle ważne.

Była szefowa MSZ zapytała też Josepa Borella o jego poglądy na działalność na terenie Unii Europejskiej Instytutu Konfucjusza (sieć powiązanych z chińskim rządem organizacji non-profit, których celem jest propagowanie chińskiego języka i kultury – przyp. red.) „Czy działanie tego instytutu jest analizowane przez ESDZ?” – dopytywała Fotyga odnosząc się do roli instytutu w rozprzestrzenianiu chińskiej propagandy oraz niejasnych powiązań ze strukturami państwa chińskiego.

Leave a Reply