Single Blog Title

This is a single blog caption
16 Kwiecień 2020

Pandemia nie zmienia istniejących zagrożeń w dziedzinie bezpieczeństwa

Dziś w PE w Brukseli podczas nadzwyczajnej sesji odbyła się debata “ Skoordynowane działanie UE na rzecz zwalczania pandemii COVID-19 i jej skutków”. W procedurze pisemnej głos zabrała Anna Fotyga:

Pandemia, która nakazuje nadzwyczajne działania, nie zmienia istniejących zagrożeń w dziedzinie bezpieczeństwa. Aktorzy, tacy jak Rosja, Chiny czy Iran, kontynuują cyberataki i kampanie dezinformacyjne. W Donbasie wciąż giną ukraińscy żołnierze. Na okupowanym Krymie nie ustają represje wobec Tatarów. Nikt nie ponosi odpowiedzialności za zdrowie mieszkańców okupowanych gruzińskich regionów. Reżim Asada, wspierany politycznie i wojskowo przez Kreml, dokonuje kolejnych zbrodni, nie oszczędzając szpitali. Wymienione państwa próbują wykorzystać międzynarodowe fora do wzmocnienia swojej pozycji. Manipulując faktami, Rosja zabiega o zniesienie sankcji. Chiny, które przez długi czas kamuflowały skalę zagrożenia, prowadzą zakrojoną na szeroką skalę kampanię wizerunkową. Zamiast zabiegać o względy Pekinu, powinniśmy więcej uwagi poświęcić na poznanie dobrych praktyk i doświadczeń naszych azjatyckich demokratycznych partnerów, jak Tajwan czy Korea Południowa.

Żałuję, że ze strony Komisji nie padło dziś żadne słowo na te tematy. Zbyt mało usłyszeliśmy także o roli innych organizacji, w tym NATO, którego samoloty, sprzęt, specjaliści, służą dziś naszym społeczeństwom. Brakowało mi także informacji na temat wsparcia badań nad opracowaniem szczepionek i leków, co przecież jest najważniejsze dla pokonania pandemii, w tym współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie mieszczą się najnowocześniejsze i największe światowe laboratoria badawcze.

Zgadzam się z moim włoskim kolegą Raffaele Fitto, który przestrzegał, aby Komisja i unijne instytucje nie uciekały od swoich błędów i zaniechań poprzez polityczne ataki na państwa członkowskie, w tym Polskę.

Leave a Reply