Single Blog Title

This is a single blog caption
31 Marzec 2020

  Anna Fotyga członkiem grupy refleksji NATO

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg powołał dzisiaj grupę ekspertów, która ma doradzać w procesie refleksji nad wzmocnieniem wymiaru politycznego Sojuszu. Powołanie grupy jest wynikiem postanowień zeszłorocznego szczytu NATO w Londynie. Wśród dziesięciu osób wybranych przez szefa Sojuszu spośród blisko stu ekspertów, polityków i wojskowych, znalazła się Anna Fotyga.

 

Grupa refleksji ma opracować rekomendacje, jak wzmocnić jedność Sojuszu, proces politycznych konsultacji i koordynacji pomiędzy sojusznikami oraz polityczną rolę NATO w obliczu obecnych, jak i przyszłych zagrożeń. Grupa refleksji współpracować będzie ze stolicami państw członkowskich, Radą Północnoatlantycką oraz innymi istotnymi interesariuszami.

Wśród członków grupy refleksji znaleźli się:  Wess Mitchell  (Stany Zjednoczone),  Hubert Védrine  (Francja), Greta Bossenmaier (Kanada), Anja Dalgaard-Nielsen (Dania), Thomas de Maizière (Niemcy), Marta Dassù (Włochy), Hema Verhagen (Niderlandy), Tacan Ildem (Turcja), John Bew (Wielka Brytania) oraz Anna Fotyga, która jako jedyna reprezentować będzie Europę Środkową i Wschodnią.

  

„Mój wybór traktuję jako zaszczyt, a zarazem wielkie wyzwanie. Zdaję sobie sprawę, jak trudny to okres. Pandemia spowodowała, że zadanie to jest jeszcze trudniejsze. Zarówno ja, jak i moi współpracownicy, postaramy się wywiązać z niego jak najlepiej.  Chcę, aby głos Polski i całej Europy Środkowej i Wschodniej był wyraźnie słyszalny” – powiedziała Anna Fotyga.

 Anna Fotyga sprawami międzynarodowymi zajęła się tuż po studiach w 1980 r. podejmując pracę w Biurze Spraw Zagranicznych „Solidarności”.  Jako jedna z najbliższych współpracowników śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego kierowała jego kancelarią oraz była członkiem Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W rządzie premiera Jarosława Kaczyńskiego Anna Fotyga objęła tekę ministra spraw zagranicznych. Od 2014 roku Anna Fotyga jest posłem do Parlamentu Europejskiego, w zeszłej kadencji przewodniczyła podkomisji bezpieczeństwa i obrony, a obecnie jest koordynatorem spraw zagranicznych w Grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

 

 

Leave a Reply