Single Blog Title

This is a single blog caption
16 Styczeń 2020

Sytuacja w Burundi

Dziś, w trakcie ostatniego dnia sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbyła się debata na temat sytuacji w Burundi, a szczególnie wolności wypowiedzi w tym kraju.
 
Anna Fotyga, współautorka rezolucji mówiła, że Burundi jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Jak zauważyła projekt bardzo szczegółowo przedstawia sytuację przed wyborami prezydenckimi i powszechnymi. „Sytuacja zarówno obrońców praw człowieka, jak i przedstawicieli mediów jest naprawdę trudna” – powiedziała.  Była szefowa polskiej dyplomacji podkreśliła, że nie jest możliwe przeprowadzenie wolnych wyborów bez ich powszechnej dostępności, bez przedstawienia autentycznych, rozsądnych i wiarygodnych informacji. „Dziękuję moim kolegom za współpracę w przygotowaniu bardzo dobrego tekstu rezolucji” – podsumowała Anna Fotyga.
 
Burundi, od ponad czterech lat, ogarnięte jest kryzysem politycznym i gospodarczym. Kryzys ten zebrał ogromne żniwo w mediach Burundi: stacje radiowe zostały spalone, dziesiątki dziennikarzy uciekło na wygnanie, a media, które wciąż próbują utrzymać niezależność, są stale nękane lub całkowicie zakazane. Rząd Burundi ponownie atakuje media przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi w 2020 roku.

Leave a Reply