Single Blog Title

This is a single blog caption
15 Styczeń 2020

Anna Fotyga: Na zniesieniu sankcji w Iranie skorzystał reżim ajatollahów

Podczas trwającej sesji plenarnej odbyła się dyskusja na temat wzrostu napięcia w Iranie i Iraku po ostatnich wydarzeniach. Głos w debacie z udziałem Josepa Borrella, wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, w imieniu grupy EKR  zabrała eurodeputowana PiS, Anna Fotyga.

 

Anna Fotyga podkreśliła, iż pieniądze, które trafiły do Iranu w związku z podpisaniem porozumienia nuklearnego (Joint Comprehensive Plan of Action. JCPOA – red.) nie poprawiły życia zwykłych obywateli. Zdaniem Fotygi kontrolę nad funduszami przejął kleptokratyczny reżim i wojsko, co spowodowało  masowe protesty, brutalnie stłumione przez irańskie władze.

“Niepokojące są także destabilizujące działania Iranu w regionie,  finansowanie terroryzmu i wsparcie organizacji terrorystycznych przez Teheran oraz rozwój programu pocisków balistycznych, nie wspominając o ostatnich atakach na bazy międzynarodowej koalicji walczącej z tzw. Państwem Islamskim, czy zestrzelenie ukraińskiego samolotu” – mówiła Anna Fotyga. “Mimo to, podobnie jak Pan [Josep Borrell,], żywię nadzieję na deeskalację” – dodała była szefowa polskiej dyplomacji.  Odpowiadając na deklaracje Borrella, który poinformował o woli uruchomienia zapisanego w porozumieniu nuklearnym mechanizmu rozwiązywania sporów, Anna Fotyga zwróciła uwagę, iż to jest minimum, co powinien uczynić. “Zachęcam do  skorzystania także z wszelkich innych dostępnych narzędzi, by wywrzeć nacisk na władze Iranu” – mówiła Fotyga.

Leave a Reply