Single Blog Title

This is a single blog caption
18 Grudzień 2019

Anna Fotyga: Chiny są wciąż państwem komunistycznym, masowo zastraszającym duże grupy własnego społeczeństwa

Dziś w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata na temat tzw. China cables, czyli wycieku rządowych dokumentów chińskich, zawierających wytyczne do masowych prześladowań mniejszości wyznaniowej Ujgurów. W imieniu grupy EKR głos w dyskusji zabrała współautorka rezolucji w tej sprawie, eurodeputowana PiS, Anna Fotyga. W debacie w Parlamencie Europejskim po raz pierwszy  udział wziął Josep Borrell Fontelles, który w grudniu objął stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji i wysokiego przedstawiciela Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

Anna Fotyga mówiła, że pomimo eksperymentów w dziedzinie gospodarki, Chiny są wciąż państwem komunistycznym, masowo zastraszającym duże grupy własnego społeczeństwa. „Po ujawnieniu tzw. China cables, skala prześladowań Ujgurów jest dla nas wszystkich bardziej niż oczywista” – oświadczyła. Jak stwierdziła, oczywistym jest też, że wbrew zapewnieniom Pekinu, obozy zatrzymań nie są miejscami wolontariatu. “Mamy do czynienia z masową inwigilacją przy wykorzystaniu najnowszych technologii” – opisywała sytuację w prowincji Xinjiang Anna Fotyga.

Była szefowa dyplomacji w rządzie Jarosława Kaczyńskiego zaapelowała o zdecydowane działania ze strony UE. „Wzywam do wystąpienia z żądaniem zamknięcia obozów, a także do ukierunkowanych sankcji wobec osób odpowiedzialnych za prześladowania” – zwróciła się do Josepa Borrella polska polityk, dodając, że działania te muszą być poczynione z jak największą determinacją.

Także w dniu dzisiejszym przyznawaną przez Parlament Europejski nagrodą im. Sacharowa  uhonorowany został Ilham Tohti, ujgurski naukowiec i dziennikarz, skazany przez władze chińskie na dożywotnie więzienie.  W jego imieniu wyróżnienie odebrała córka, która była także gościem posiedzenia Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.  “Twój ojciec jest ofiarą prześladowań, ponieważ jest Ujgurem, członkiem intelektualnej elity, odważnym człowiekiem, który jest w stanie przeciwstawić się okrutnemu komunistycznemu reżimowi”- powiedziała Anna Fotyga.

Leave a Reply