Single Blog Title

This is a single blog caption
11 Październik 2019

Kontrowersje związane z uczestnictwem specjalnej doradcy Wysokiej Przedstawiciel w przedsięwzięciach promujących politykę Kremla

Anna Fotyga złożyła w środę pytanie pisemne adresowane do Wysokiej Przedstawiciel/Wiceprzewodniczącej Komisji Federiki Mogherini dotyczące kontrowersji związanych z uczestnictwem specjalnej doradcy Wysokiej Przedstawiciel w przedsięwzięciach promujących politykę Kremla. Poniżej pełna treść zapytania:

W czerwcu br. Nathalie Tocci, specjalny doradca Wysokiej Przedstawiciel/Wiceprzewodniczącej Komisji, udzieliła wywiadu kremlowskiej, propagandowej telewizji RT[1]. Ten skandaliczny wywiad spotkał się ze słuszną falą krytyki, także z mojej strony. W odpowiedzi na mój list, WP odpisała, iż N. Tocci występowała w swoim własnym imieniu, prezentując prywatne poglądy, a przedstawienie jej podczas wywiadu jako pracownika ESDZ i doradczyni WP, było manipulacją kremlowskiego medium.

Kilka dni temu Tocci pojawiła się na spotkaniu Klubu Wałdajskiego, jako dyrektor IAI, ale także specjalny doradca WP. O tym, że Tocci nie występowała jako osoba prywatna i niezależny ekspert, świadczy nie tylko tytuł w oficjalnym programie[2], ale także jej wypowiedzi, będące wynikiem posiadania wiedzy uzyskanej w ramach pracy w ESDZ. Mam tu na myśli szeroko komentowane oznajmienie, iż 8 państw dołączy do mechanizmu INSTEX[3]. Tocci wystąpiła w Soczi jako jedyny mówca reprezentujący rząd czy instytucję Zachodu. Nie poruszyła żadnego z tematów będących przyczyną sankcji wymierzonych w Kreml, tym samym powodując wrażenie, iż WP przychodzi do porządku dziennego nad tą polityką.

Czy zamierza Pani zareagować na to, że N.Tocci uczestnicząc w kontrowersyjnych przedsięwzięciach stara się stwarzać wrażenie reprezentowania Wysokiej Przedstawiciel?

Czy zdaniem WP, uczestnictwo w tego typu konferencjach organizowanych w Rosji, jak miało to miejsce w Soczi w przypadku Tocci bez jakiejkolwiek refleksji na temat polityki Putina, opresyjnej wobec własnego społeczeństwa i agresywnej wobec sąsiadów, nie jest  milczącą akceptują polityki Kremla?

[1]     https://www.rt.com/shows/sophieco/462028-iran-washington-nathalie-tocci/

[2]     http://valdaiclub.com/events/posts/articles/programme-of-the-16th-annual-meeting/

[3]     https://www.rt.com/news/469936-eu-countries-join-instex/

Leave a Reply