Single Blog Title

This is a single blog caption
07 Październik 2019

Borell: sankcje wobec Rosji muszą być utrzymane

W Parlamencie Europejskim trwają wysłuchania publiczne kandydatów na Komisarzy. Dzisiaj europosłowie komisji Spraw Zagranicznych PE (AFET) podczas 3-godzinnego wysłuchania oceniali przygotowanie Josepa Borrella do piastowania stanowiska Wysokiego Przedstawiciela Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa oraz Wiceprzewodniczącego Komisji. Borell pełnił funkcję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego w latach 2004–2007, a od 2018 roku ministra spraw zagranicznych, europejskich i kooperacji Królestwa Hiszpanii.  W imieniu grupy EKR głos w debacie zabrała europoseł PiS, Anna Fotyga.

Anna Fotyga zwróciła uwagę na zagrożenia dla wolności żeglugi. Polska polityk odnosiła się do konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza, a także wdrażanej  unijnej strategii bezpieczeństwa morskiego.  “Niestety, dochodzi do łamania międzynarodowego prawa morza. Tak jest na Morzu Południowochińskim oraz Wschodniochińskim, z powodu działań Chin. Mamy blokady i ograniczenia żeglugi cieśnin Ormuz, Kerczeńskiej,  Morza Azowskiego, a także bliskiego mi Zalewu Wiślanego” – mówiła koordynator spraw zagranicznych w Grupie EKR, wskazując także na problem piractwa w zatokach Adeńskiej i Gwinejskiej.  “Zewnętrzne aspekty tego zagadnienia należą do bezpośrednich kompetencji Wysokiego Przedstawiciela” – mówiła Anna Fotyga, pytając się jak Borell zamierza zapewnić bezpieczeństwo interesów morskich Unii Europejskiej.

W swojej odpowiedzi Borell wskazał, iż jest to bardzo trudne zadanie, wspominając udział hiszpańskiej marynarki w operacjach antypirackich, a także amerykańskiej misji morskiej w cieśninie Ormuz i możliwościach zaangażowania UE.  Hiszpański dyplomata wskazał także, że o wiele łatwiej pracować jest na rzecz deeskalacji, organizując regionalne konferencje, gdzie wypracowywane byłyby rozwiązania.

Anna Fotyga dopytywała się o odpowiedzialność Rosji za blokowanie wolności żeglugi oraz podejście do sankcji wobec Kremla nałożonych za rosyjską agresję wobec Ukrainy.

Region ten jest bardzo wrażliwy dla Europejczyków” – mówił Borell, wskazując na konieczność utrzymania jedności wśród państw członkowskich, aby utrzymać sankcje. Borell przypomniał, iż nałożone zostały one z  dwóch powodów – nielegalnej aneksji Krymu oraz łamania integralności terytorialnej  wschodniej części Ukrainy. “Dopóki  Rosja nie zmieni swojego podejścia do tych spraw, sankcje muszą być utrzymane.  Mam nadzieję, że podtrzymana zostanie jedność państw członkowskich w tej kwestii” – odpowiadał Borell na pytanie polskiej polityk.

 Josep Borell był trzecim kandydatem odpowiedzialnym za sprawy zewnętrzne UE, którego przesłuchiwałam w Parlamencie Europejskim.  W swoim wystąpieniu i odpowiedziach w mojej ocenie wypadł kompetentnie, najlepiej z dotychczasowych kandydatów na tę funkcję. Uważam go za doświadczonego polityka i dyplomatę. W sprawach kluczowych dla Polski wykazuje w mojej ocenie wolę porozumienia” – ocenia przesłuchanie Josepa Borella Anna Fotyga.  “Także podczas dwóch dłuższych bezpośrednich spotkań w ostatnim czasie oraz współpracy z okresu, kiedy pełnił funkcję przewodniczącego PE,  uważam go za polityka pragmatycznego, szukającego porozumienia.  Hiszpania jest wiarygodnym sojusznikiem NATO,  w swojej polityce zachowującym wyraźny rys transatlantycki. Hiszpańscy żołnierze są obecni na wschodniej flance NATO, nie tak dawno odwiedził ich Borell jako minister spraw zagranicznych. Podczas naszych spotk widać było, iż zna i rozumie  zagrożenia ze wschodu” – podsumowała Anna Fotyga. Koordynatorzy w komisji AFET jutro dokonają całościowej oceny kandydatury.

Leave a Reply