Single Blog Title

This is a single blog caption
19 Wrzesień 2019

Anna Fotyga w obronie prześladowanych kobiet w Iranie

Podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, w ramach debat nad przypadkami łamania praw człowieka, zasad demokracji i państwa prawa miała miejsce dyskusja na temat Iranu, a w szczególności sytuacji obrońców praw kobiet i uwięzionych obywateli UE o podwójnym obywatelstwie.

Anna Fotyga, współautorka rezolucji na ten temat mówiła: “Oddaję hołd kobietom Iranu, ich odwadze, zdecydowaniu i determinacji. Nie tylko w walce o prawa kobiet, ale również w przemawianiu w imieniu całego społeczeństwa w obronie przed reżimem”. Jak podkreśliła polska polityk, jeden z głównych ruchów opozycyjnych w Iranie, Narodowa Rada Irańskiego Ruchu Oporu, jest także prowadzona przez kobietę.
Eurodeputowana PiS wspomniała tragedię kobiet, które w ostatnim czasie zostały skazane na długoletnie wyroki więzienia wyłącznie za protestowanie przeciwko obowiązkowemu noszeniu hidżabu, a także tych, które są represjonowane z powodu posiadania podwójnego obywatelstwa – unijnego i irańskiego. “Irańskie kobiety ramię w ramię z irańskimi mężczyznami nieustannie cierpią z powodu prześladowań” – mówiła minister spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Kończąc wystąpienie Anna Fotyga wezwała do natychmiastowego uwolnienia wszystkich przetrzymywanych osób.

Co najmniej 30 obywateli UE o podwójnym obywatelstwie zostało niesprawiedliwie aresztowanych w Iranie w ciągu ostatnich trzech lat, głównie pod niepotwierdzonymi zarzutami o szpiegostwo. Obcokrajowcy i Irańczycy z podwójnym obywatelstwem mierzą się z arbitralnymi aresztowaniami i zatrzymaniami, rażąco niesprawiedliwymi procesami i długotrwałymi uwięzieniami. Niejednokrotnie są oskarżani o popełnianie niejasnych przestępstw przeciwko bezpieczeństwu narodowemu związanemu z ich pokojowym korzystaniem z prawa do wolności wypowiedzi i zrzeszania się. Iran nie uznaje podwójnego obywatelstwa, ograniczając w ten sposób dostęp zagranicznych ambasad do ich obywateli. Co więcej, prawa kobiet w Iranie pozostają w sposób znaczący ograniczone. Doświadczają one codziennej dyskryminacji w sprawach takich jak małżeństwo, rozwód, podróż za granicę, czy opieka nad dziećmi. Kobietom zabrania się oglądania męskich sportów na stadionach. Ostatnia śmierć Sahar Khodayari, która wolała dokonać samospalenia niż trafić do więzienia za próbę oglądania meczu piłki nożnej, ponownie zwróciła uwagę na ten problem. Potwierdza to dramatyczną sytuację w dziedzinie praw człowieka w Iranie, do której deputowani odnieśli się w przyjętej rezolucji.

Pełny tekst rezolucji:
https://www.europarl.europa.eu/…/doc…/RC-9-2019-0089_PL.html

Leave a Reply