Single Blog Title

This is a single blog caption
17 Wrzesień 2019

Anna Fotyga: Stoimy murem za obywatelami Hongkongu

Podczas trwającej w Strasburgu sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego odbyła się debata na temat sytuacji w Hongkongu. Głos w dyskusji zabrała europosłanka Prawa i Sprawiedliwości, Anna Fotyga.

Anna Fotyga mówiła o niesłabnącym poparciu, którego obywatelom Hongkongu udziela Parlament Europejski: „Chcemy wyrazić swoje poparcie dla obywateli Hongkongu. Taką postawę Parlament Europejski kontynuuje od momentu rozpoczęcia protestów i pojawienia się represji wobec księgarzy [sprzedających książki krytyczne wobec Pekinu[- red.]” – powiedziała polityk. Eurodeputowana stwierdziła, że obywatele Hongkongu wygrali pierwszą z bitew, którą było wycofanie ustawy o ekstradycji. „Jednak wszystkie strony powinny przestrzegać deklaracji z 1984 roku, zaś Pekin powinien w szczególności powstrzymać się od prób prowokacji” – dodała. „Wciąż stoimy u boku obywateli Hongkongu” – zakończyła swoje wystąpienie była szefowa polskiej dyplomacji.

Hongkong, oficjalnie Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej (SRA Hongkong), utrzymuje oddzielny od Chin system polityczny i gospodarczy, aczkolwiek wpływ Chin się nasila. W lutym 2019 r., ze względu na sprawę morderstwa toczącą się na Taiwanie, Biuro Bezpieczeństwa SRA Hongkong usiłowało wprowadzić zmiany do rozporządzenia o ekstradycji, aby umożliwić władzom Chin kontynentalnych, składanie wniosków o ekstradycję podejrzanych o popełnienia przestępstwa. Propozycja ta dała początek ciągnącym się już od ponad trzech miesięcy prodemokratycznym protestom mieszkańców Hongkongu.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzegło przed poważnymi konsekwencjami, które spotkają Chiny jeśli nie będą przestrzegać chińsko-brytyjskiej deklaracji z 1984 roku oraz w dalszym ciągu nie będą szanować podstawowych praw i wolności mieszkańców Hongkongu.

W ostatni± niedzielę, 15 września, kolejny raz tysiące osób wyszło na ulice w proteście przeciwko lokalnym władzom i ograniczaniu autonomii regionu przez rząd centralny Chin. Protest odbył się mimo zakazu organizacji. Do jego stłumienia policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego.

Leave a Reply