Single Blog Title

This is a single blog caption
28 Czerwiec 2019

Europosłowie EKR zaniepokojeni decyzją o przywróceniu prawa głosu Federacji Rosyjskiej w Radzie Europy

Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów z inicjatywy polskich europosłów wydała oświadczenie w związku decyzją o przywróceniu prawa głosu Federacji Rosyjskiej w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy.

 

„Bez absolutnie żadnych pozytywnych sygnałów płynących z Federacji Rosyjskiej, natomiast przy ciągłej eskalacji konfliktu w obszarze Morza Azowskiego i wschodniej Ukrainy, trwającej nielegalnej okupacji Krymu i poważnych naruszeniach praw człowieka zarówno w Rosji, jak i na okupowanych terytoriach, a także innych wrogich rosyjskich działaniach na całym świecie, uważamy, że decyzja podjęta przez Zgromadzenie Parlamentarne może wysłać zły sygnał i może być postrzegana przez Kreml jako faktyczne wsparcie dla ich działań” − czytamy w oświadczeniu.

 

W opinii grupy EKR, Rada Europy i  jej Zgromadzenie Parlamentarne odgrywają bardzo ważną rolę w systemie ochrony praw człowieka na świecie, a ta decyzja może być szkodliwa dla jedności Zachodu w stosunku do Rosji.

 

„Z drugiej strony z zadowoleniem przyjmujemy niedawne rozszerzenie sankcji przez Radę Europejską na kolejny rok i mamy nadzieję, że Parlament Europejski i inne instytucje UE utrzymają jasne, silne i zjednoczone stanowisko wobec Rosji” − dodali eurodeputowani.

 

W nocy z 24 na 25 kwietnia członkowie Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w głosowaniu (stosunkiem głosów 118 do 62, wstrzymało się 10) zdecydowali o przywróceniu delegacji rosyjskiej pełni praw w ZPRE, gdzie Federacja Rosyjska straciła prawo głosu w 2014 roku po aneksji Krymu i wsparciu separatystów na wschodzie Ukrain

Leave a Reply