Single Blog Title

This is a single blog caption
05 Kwiecień 2019

W PE projekcja filmu o działaczu Solidarności Walczącej Andrzeju Kołodzieju

W Parlamencie Europejskim odbyła się projekcja filmu „Andrzej Kołodziej. Bardzo polska opowieść” w reżyserii Marii Dłużewskiej. Obraz opowiada o losach działacza Solidarności Walczącej, współorganizatora strajku w 1980 roku na Wybrzeżu.

W wydarzeniu, które prowadził europoseł PiS Kosma Złotowski, udział wzięli: wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego Wiesław Johann, bohater Solidarności Walczącej Roman Zwiercan oraz poseł Małgorzata Zwiercan, ambasador RP w Królestwie Belgii Artur Orzechowski, redaktor Piotr Semka, a także autorka filmu. W pokazie wzięła udział również belgijska Polonia.

Film opowiada losy Andrzeja Kołodzieja, działacza „Solidarności Walczącej”, współorganizatora strajku w Stoczni im. Komuny Paryskiej, który rozpoczął się 15 sierpnia 1980 roku. Dzięki jego niezłomnej postawie nie doszło do wygaszenia protestów na Wybrzeżu. Kołodziej został aresztowany w październiku 1981 r. przez czechosłowackie służby wewnętrzne podczas nielegalnego przekraczania granicy i skazany na rok i 9 miesięcy pozbawienia wolności. Po odbyciu kary w lipcu 1983 r. został przekazany władzom PRL i uwolniony.

W dokumencie znajdziemy nowe informacje na temat aktywności opozycji antykomunistycznej i powstania „Solidarności”, a także nieznane okoliczności strajków na Wybrzeżu w sierpniu 1980 r. Autorka wykorzystała w filmie materiały archiwalne, a także relacje świadków i uczestników tamtych zdarzeń.

Maria Dłużewska wspominała pierwszy pokaz filmu, który odbył się w stoczni w Gdyni, a który był dla niej ogromnym przeżyciem, bo całą widownię zajęli dawni stoczniowcy, prawdziwi bohaterowie sierpniowych strajków. Jest to pierwszy dokument ukazujący strajk w Stoczni Gdynia.

Leave a Reply