Single Blog Title

This is a single blog caption
26 Kwiecień 2019

Oświadczenie w sprawie oskarżeń Konfederacji wygłoszonych podczas dzisiejszej konferencji prasowej

Wywodzę się z tradycji Solidarności i tak zostałam ukształtowana, że ujmuję się za osobami cierpiącymi prześladowania na całym świecie. Najlepszym dowodem takiej postawy  jest obrona Grzegorza Brauna, w czasach, kiedy podlegał prześladowaniom za rządów PO-PSL. Chociaż różnię się z nim w wielu sprawach.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Konfederacja popełniła nadużycie, zarzucając europosłom PiS lobbing na rzecz Fundacji Otwarty Dialog. Przykład, który podali, dotyczył sprawy kilku przedstawicieli kazachskiej opozycji. Zapytanie, jak sama nazwa wskazuje, nie oznacza tezy. Nie dotyczy też Fundacji Otwarty Dialog, a łamanach wówczas na bardzo dużą skalę w Kazachstanie praw człowieka. Kwestie te podnosiły wówczas także amerykański Departament Stanu, Human Rights Watch czy Amnesty International. Przyznaję, iż w przypadku Abliazova, mogliśmy jednak się mylić, podobnie jak publiczne polskie media.

Dziś, dzięki także presji społeczności międzynarodowej, sytuacja praw człowieka w Kazachstanie wygląda lepiej niż kilka lat temu, chociaż wciąż budzi zaniepokojenie.

Nie tylko ja, ale również inne osoby publiczne i instytucje, nie posiadając dostępu do wiedzy operacyjnej, zetknęło się z FOD, bardzo aktywną wówczas w kwestiach wschodnich. W moim przypadku, natychmiast kiedy mogłam samodzielnie dokonać oceny ich właściwej działalności po apelach o dokonanie przewrotu w Polsce, publicznie, na arenie międzynarodowej, wydałam oświadczenie i podjęłam stosowne działania.

Jestem przekonana, iż podobnymi względami kierowali się także inni moi koledzy, współautorzy zapytania.

 

Leave a Reply