Single Blog Title

This is a single blog caption
07 Marzec 2019

W PE o życiu i twórczości Grażyny Chrostowskiej

W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbył się wieczór poetycki poświęcony Grażynie Chrostowskiej. Wydarzenie zostało zorganizowane przez europoseł Annę Fotygę we współpracy z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Grażyna Chrostowska była poetką i autorką krótkich form prozatorskich, harcerką, działaczką organizacji podziemnej Komenda Obrońców Polski. W 1941 roku została aresztowana przez Niemców i przez kilka miesięcy przebywała w więzieniu na Zamku w Lublinie, skąd następnie została przewieziona do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. 18 kwietnia 1942 roku została rozstrzelana wraz ze swoją siostrą Apolonią.

Anna Fotyga odnosząc się do tragicznego i przedwcześnie przerwanego życiorysu Grażyny Chrostowskiej przywołała słowa o tym, że „należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga brylantami”. „Wśród więźniarek osadzonych w obozie w Ravensbrück znalazło się niestety bardzo wiele takich brylantów, a wśród nich młodziutka, ledwie dwudziestojednoletnia Grażyna Chrostowska” – powiedziała Fotyga.

„Grażyna Chrostowska była jedną ze wspaniałych, odważnych polskich kobiet. Wiele z nich stało się symbolami. Twarz syrenki warszawskiej to twarz Krystyny Krachelskiej, która zginęła podczas Powstania Warszawskiego. Symbolem dzielności kobiet, ale też gotowości do walki o wolność, o niepodległość Polski pozostaje do dzisiaj Janina Lewandowska, jedyna kobieta, która zginęła w Katyniu” – mówił Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr Karol Nawrocki.

Podczas wydarzenia zorganizowanego w bibliotece Parlamentu Europejskiego zaprezentowano film Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków „Za kratą są zielone drzewa” przybliżającego postać Grażyny Chrostowskiej. Po projekcji filmu grupa wolontariuszy z Muzeum II Wojny Światowej zaprezentowała artystyczną interpretację wierszy poetki.

Dr Tomasz Szturo, zastępca dyrektora ds. edukacji i zbiorów w Muzeum II Wojny Światowej dokonał krótkiej prelekcji biograficznej. „To pokolenie nazywamy pokoleniem Kolumbów – młodych ludzi, pięknych w wymiarze duchowym. To pokolenie wzrastało w najszlachetniejszych ideałach, w istocie humanizmu, w miłości do ojczyzny, która była wówczas bardzo konkretnym pojęciem. Tą miłość do ojczyzny widzieli w szacunku dla tradycji, prawdy i dla drugiego człowieka. Zwróćmy uwagę, że w poezji Chrostowskiej, odbija się niezwykła wrażliwość i wrażliwość metafizyczna. Ta młoda dziewczyna nie przestaje snuć rozważań nad sensem człowieczeństwa, nad pytaniami o rzeczy uniwersalne” – powiedział dr Szturo.

Zamykając spotkanie Anna Fotyga podziękowała twórcom za poruszającą prezentację postaci Grażyny Chrostowskiej. „Jestem pod wielkim wrażeniem tej poezji. Wczesna twórczość Chrostowskiej była prosta w formie, robiąca wrażenie dziecięcej, lecz mnie szczególnie poruszyły jej późniejsze wiersze, obozowe i dojrzałe. W tych wierszach odczytać można cały dramat i tragizm sytuacji jej i innych więźniarek” – powiedziała Anna Fotyga.

Leave a Reply