Single Blog Title

This is a single blog caption
24 Październik 2018

Anna Fotyga o konkluzjach unijnego szczytu

Dzisiaj w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata poświęcona konkluzjom unijnego szczytu, który odbył się 18 października w Brukseli. Głównymi punktami porządku obrad posiedzenia Rady Europejskiej, były migracja i bezpieczeństwo wewnętrzne UE. Oddzielne posiedzenie w dniu 17 października, w formacie UE-27, poświęcone było Brexitowi. W debacie głos zabrała europoseł PiS, Anna Fotyga.

Podczas szczytu unijni przywódcy podkreślali, że mimo intensywnych negocjacji nie poczyniono dostatecznych postępów w kwestii negocjacji z Wielką Brytanią odnośnie do Brexitu. Anna Fotyga zaznaczyła, że jeżeli Wielka Brytania potrzebuje więcej czasu na wypracowanie porozumienia, należy go przyznać. „W duchu pokojowej współegzystencji państw członkowskich my wszyscy powinniśmy również wstrzymać się od ingerowania w różnorodność polityczną Wielkiej Brytanii” – mówiła Anna Fotyga. Stan negocjacji ws. Brexitu był także tematem spotkania Anny Fotygi z Michelem Barnierem, głównym negocjatorem do spraw związanych z opuszczeniem UE przez Wielką Brytanię. Szczególną uwagę zwrócono na kwestię Irlandii Północnej, w tym konieczność podtrzymania procesu pokojowego, który Anna Fotyga z uwagą śledzi od trzydziestu lat.

Podczas wystąpienia na sali plenarnej odnosząc się do przejętych przez Radę Europejską konkluzji o bezpieczeństwie wewnętrznym, w których przywódcy zaapelowali o dalsze wzmocnienie unijnej prewencji, odporności i reakcji na zagrożenia, Anna Fotyga pochwaliła wysiłki na rzecz walki z dezinformacją, zagrożeniami hybrydowymi, cybernetycznymi i CBRN (broń chemiczna, biologiczna, radiologiczna i nuklearna). „Cieszę się także z zaproponowanych środków ograniczających, jednakże chciałam zwrócić uwagę na wielkie wyzwanie, jakim jest atrybucja ataków cybernetycznych” – mówiła przewodnicząca parlamentarnej podkomisji bezpieczeństwa i obrony (SEDE).

Leave a Reply