Single Blog Title

This is a single blog caption
01 Wrzesień 2018

79. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Dnia 1 września 1939 roku III Rzesza w porozumieniu ze Związkiem Radzieckim zaatakowała Polskę. Nad ranem, wojska niemieckie wkroczyły na teren Polski i Wolnego Miasta Gdańska. O godzinie 4:45 pancernik „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzeliwanie Polskiej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

Z tej okazji 1 września 2018 r., o godzinie 4:05 Anna Fotyga złożyła wiązankę na Cmentarzyku Poległych Obrońców Westerplatte. W godzinę ataku (4:45) na Westerplatte rozpoczęły się główne uroczystości upamiętniające 79. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, w których Anna Fotyga wzięła udział. Była Minister Spraw Zagranicznych RP, uczestniczyła w apelu pamięci oraz złożyła wieniec kwiatów pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte.

W porannych uroczystościach w Malborku, przed Pomnikiem Celników Polskich, Annę Fotygę reprezentował pracownik biura poselskiego.

W samo południe, Anna Fotyga wzięła udział w uroczystej Mszy Św. za Poległych Pocztowców. Nabożeństwo zostało odprawione przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, gdzie po Eucharystii Anna Fotyga złożyła kwiaty.

Po uroczystościach w Gdańsku, Anna Fotyga udała się do Tczewa. O godzinie 15.00, była Minister Spraw Zagranicznych RP wzięła udział w uroczystościach na Skwerze Bohaterów Szymankowa. Obchody na Bulwarze Nadwiślańskim, rozpoczęły się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego, następnie zebrani odmówili wspólną modlitwę za poległych i złożyli kwiaty.

Na zakończenie obchodów 78. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, Anna Fotyga odwiedzi historyczny teren klubu KKS Gedania w Gdańsku, gdzie po Mszy Św. złoży wieniec kwiatów pod tablicą poświęconą pamięci zabitych członków klubu.

Leave a Reply