Single Blog Title

This is a single blog caption
01 Sierpień 2018

Gdańskie obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Wybuch powstania w Warszawie ustalono na Godzinę „W” – 1 sierpnia 1944 o godz. 17:00. Pomimo trudności w uzbrojeniu osób gotowych do walki, w tym dniu Warszawa stanęła do boju o wolną Polskę. W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Polska i świat oddają hołd wszystkim Poległym Powstańcom.

W chwili wybuchu Powstania, do walki stanęło ok. 50 tysięcy ochotników, gotowych poświęcić życie w walce o wolność i niezależność Ojczyzny. Pomimo uzbrojenia jedynie co 10 powstańca oraz zapasu amunicji przewidzianego na kilka dni, Obrońcy Stolicy walczyli niezłomnie przez ponad dwa miesiące. Choć uczestniczących w zrywie Polaków hitlerowski najeźdźca skazywał na tortury i śmierć, nie złamało to narodowego ducha Powstańców, którzy nie chcieli ulec i wytrwale bronili zajmowanych pozycji. Rezultat walk w pojedynczych dzielnicach miasta był różny. Niemcy, przy pomocy czołgów i ciężkiego sprzętu przesuwali się od Woli coraz bardziej na wschód mordując po drodze wszelką ludność cywilną. Mordercza walka na Ochocie dała czas innym dzielnicom na wzmocnienie obrony i przygotowanie się na dłuższą niż zakładano walkę. Nie zważając na jakiekolwiek zasady cywilizowanej walki, niemieccy agresorzy mordowali chorych i rannych, plądrując i niszcząc szpitale i punkty medyczne.
Po upadku Powstania na osobisty rozkaz Hitlera przez 3 miesiące opustoszałe miasto było rabowane oraz systematycznie burzone i palone dom po domu przez Niemców. W dzielnicach objętych Powstaniem uległo zniszczeniu około 85% budynków.
 
W tak ważnym i pamiętnym dla Narodu Polskiego dniu, Anna Fotyga wzięła udział w uroczystościach upamiętniających to wydarzenie.
W godzinę “W” wspólnie z zebranymi w Muzeum II Wojny Światowej oficjelami, przedstawicielami stowarzyszeń i ruchów obywatelskich, powstańcami i młodzieżą, oddano hołd Bohaterom! Po wystąpieniach, wspomnieniach i podziękowaniach, przypomnieniu, jak ważne dla naszego Państwa było Powstanie Warszawskie oraz jak cennym jest pielęgnowanie pamięci o nim, Anna Fotyga przejechała pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego, aby również tam wraz ze Stowarzyszeniem “Godność”, Senatorem Antonim Szymańskim, przedstawicielem Klubu Radnych PiS oraz kandydatem na Prezydenta miasta Gdańska Kacprem Płażyńskim, oddać cześć poległym i walczącym o oswobodzenie naszego kraju.

 

Leave a Reply