Anna Fotyga: Nie wyobrażam sobie, by Polak mógł nazwać Polskę obcym państwem

„Gorąco apeluję do Polaków na Litwie, żeby spróbowali jednak tego zbliżenia. Nie wyobrażam sobie, żeby Polak mógł nazwać Polskę obcym państwem. Bardzo proszę, żeby doszło do porozumienia. Polska stoi za Polakami wszędzie” – powiedziała w rozmowie z Radiem Znad Wilii europosłanka Anna Fotyga, odnosząc się do konfliktu prezesa ZPL Michała Mackiewicza z urzędnikami państwa polskiego. W Wilnie Fotyga bierze udział w konferencji międzynarodowej pod patronatem Valdasa Adamkusa.

„Staram się każdą swoją wizytę na Litwie wykorzystać do tego, żeby zwiedzić jakąś część kraju i niemal zawsze się to udaje. Jest to taki szlak sentymentalny” – podkreśliła Anna Fotyga. W przededniu konferencji w towarzystwie ambasador RP na Litwie Urszuli Doroszewskiej polityk złożyła kwiaty na cmentarzach na Antokolu oraz Rossie. Anna Fotyga złożyła również kwiaty w miejscu urodzenia Marszałka w Zułowie, a także w Glinciszkach i Ponarach. Także podczas pobytu w Pikieliszkach oraz Mejszagole, gdzie niedawno otwarto Plac im. Lecha Kaczyńskiego, Anna Fotyga rozmawiała z miejscowymi Polakami.

Wyrażając swoje uznanie wobec ambasador Urszuli Doroszewskiej, Anna Fotyga odniosła się do krytyki, która w swoim czasie padła z ust prezesa ZPL Michała Mackiewicza. „Doszło do tego, że mnie wczoraj ambasador wezwała i powiedziała: jako przedstawiciel państwa polskiego mam zgłosić, że pan nie może kandydować (w wyborach prezesa ZPL, przyp.red.). Co to za dyplomacja? Co to za prawo międzynarodowe? Co to takiego? Wysokiej rangi urzędnik. Cudzego państwa. Parlamentarzyści cudzego państwa ograniczają wolności i ograniczają prawo. Ja kieruję się prawem Republiki Litewskiej” – mówił mediom podczas zjazdu ZPL Michał Mackiewicz.

„Jestem byłą minister spraw zagranicznych. Ambasador pod nieobecność ministra spraw zagranicznych, prezesa Rady Ministrów, prezydenta najwyższym reprezentantem państwa polskiego w kraju urzędowania, jest to bardzo ważna funkcja sprawowana przez osobę która ma olbrzymie zasługi dla całego regionu” – skomentowała Anna Fotyga.

„Odwiedzałam Urszulę Doroszewską również kiedy była ambasadorem w Gruzji w czasie katastrofy smoleńskiej, wiem, jak się zachowywała, jak świetnie reprezentowała Polskę. Wiem, że jest osobą posiadającą olbrzymią wiedzę, osobą, z którą można się porozumieć. Gorąco apeluję do Polaków na Litwie, żeby spróbowali jednak tego zbliżenia. Europoseł Waldemar Tomaszewski mówi, że Polacy na Litwie są obecnie silni i to jest efekt również polityki Polski, która z jednej strony wspiera Polaków, ale z drugiej strony chce, żeby stosunki międzypaństwowe, między Polską a Litwą były jak najlepsze” – dodała Fotyga.

Zdaniem europosłanki główną kwestią łączącą oba kraje są sprawy bezpieczeństwa.

„Głównym tematem dla Europy Środkowo-Wschodniej, który niewątpliwie łączy Polskę i Litwę, są sprawy bezpieczeństwa w naszym regionie. Nie ma wątpliwości, że dzięki zrozumieniu zagrożenia ze Wschodu, ale i różnych innych zagrożeń, mamy w tej chwili znacznie poważniejszą niż kilkanaście lat temu obecność sojuszników na naszych terytoriach. Bardzo nam zależy na wzmacnianiu NATO, żeby w naszej części świata byli sojusznicy, żeby wypełniać postanowienia NATO” – wymieniała Anna Fotyga.

Jak dodała, kwestie bezpieczeństwa, które są w obecnych czasach najważniejsze, nie przesłaniają jednak spraw Polaków na Litwie. Jej zdaniem dobre relacje między Polską a Litwą przekładają się również na poprawę w sprawach polskich.

Odnosząc się do tematyki konferencji w Wilnie poświęconej odbudowie odporności europejskiej i transatlantyckiej Anna Fotyga podkreśliła: „Silna, trwała, widoczna Europa Środkowa i Wschodnia, dobrze rządzona, współpracująca, przyjazna sobie i światu jest elementem stabilizacji całej Europy, a stabilna Europa jest ważna dla bardzo wielu regionów.
Odzyskanie tej dynamiki jest obecnie trudniejsze, ponieważ świat się boryka z większą liczbą problemów, dlatego pewna stałość, pewna wizja jest potrzebna. Jesteśmy regionem bardzo transatlantyckim, możemy dostrzegać problemy u naszych partnerów, ale pozostajemy bliskim, wiernym, rzetelnym sojusznikiem i doceniamy rolę takich państw jak Stany Zjednoczone Ameryki czy Kanada”.

Powiązane wpisy

Leave a Reply