Single Blog Title

This is a single blog caption
14 Czerwiec 2018

Anna Fotyga: Jesteśmy z Gruzją, wspieramy jej europejskie i transatlantyckie aspiracje

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata poświęcona okupowanym terytoriom gruzińskim dziesięć lat po inwazji rosyjskiej. W czwartek europosłowie zagłosują nad rezolucją w tej sprawie. Podczas debaty Anna Fotyga, która wnioskowała o umieszczenie tego punktu w porządku obrad, podkreślała, że należy wspierać europejskie i transatlantyckie aspiracje Gruzji oraz wezwała do objęcia unijnymi sankcjami osób znajdujących się na tzw. liście Otkhozoria-Tatunashvili.

W swoim wystąpieniu Anna Fotyga przypomniała, że podczas szczytu NATO w Bukareszcie otwarto Gruzji drogę do przystąpienia do Sojuszu, jednakże pięć miesięcy później Rosja zakwestionowała tę decyzję poprzez użycie siły wobec Gruzji. „Dzięki natychmiastowej misji przywódców państw Europy Środkowej i Wschodniej ze śp. Prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele udało się zapobiec dalszej ekspansji rosyjskiej na terenie Gruzji. Jesteśmy z Gruzją, wspieramy jej europejskie i transatlantyckie aspiracje jak również inicjatywy pokojowe i apele o sankcje i karę wobec odpowiedzialnych za śmiertelne ataki na obywateli Gruzji, w szczególności Archila Tatunashvilego i Gigę Otkhozorię” – mówiła Fotyga, główny negocjator wspólnego tekstu rezolucji.

Anna Fotyga przypomniała o dwóch misjach podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony PE (SEDE), która miała okazję obserwować sytuację w regionach sąsiadujących z Abchazją i Osetią Południową. „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją tamtejszych mieszkańców” – powiedziała Anna Fotyga, podkreślając znaczenie Misji Obserwacyjnej Unii Europejskiej w Gruzji.

Wspólny tekst rezolucji przyjęty zostanie w czwartek.

Leave a Reply