Single Blog Title

This is a single blog caption
22 Maj 2018

Pokaz filmu „Drzwi do wolności” w Parlamencie Europejskim

W siedzibie PE w Brukseli odbył się pokaz filmu „Drzwi do wolności” w reżyserii Marii Dłużewskiej. W wydarzeniu zorganizowanym przez delegację Prawa i Sprawiedliwości oprócz autorki filmu wzięli udział mecenasi Wiesław Johann i Piotr Łukasz Andrzejewski.

To właśnie Johann i Andrzejewski jak również Władysław Siła-Nowicki i Jan Olszewski są głównymi bohaterami filmu Marii Dłużewskiej. Dokument przedstawia heroiczną postawę obrońców w procesach politycznych w okresie PRL. W filmie można zobaczyć także ich klientów – m.in. Joannę i Andrzeja Gwiazdów, Andrzeja Rozpłochowskiego, czy Jana Krzysztofa Kelusa. Film opowiada również o tych, którzy wbrew poprawności politycznej i narażając się na ostracyzm środowiska prawniczego podjęli się obrony rodzin tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

„Ten film pokazuje osoby, które przyczyniły się do naszej wolności, ale też pozostają czynne dzisiaj i s± ważnym głosem w reformowaniu państwa, w tym wymiaru sprawiedliwości” – powiedziała prowadząca spotkanie Anna Fotyga. Europoseł PiS zauważyła, że film Dłużewskiej opowiada o strasznych czasach, które pamięta się z wielu złych powodów, ale też z sentymentem wspomina zawiązane wówczas przyjaźnie i dowody prawdziwej solidarności. „W tym filmie widzę po prostu całe swoje życie – sprawy, którymi się żyło. Jak przebiegały procesy polityczne, kogo i na ile lat skazano. Przypomniały mi się sceny przed s±dem, kiedy sama byłam świadkiem, stając w obronie działaczy “Solidarności”. To wspomnienie bliskości z bardzo wieloma osobami pozostaje. Cieszy to, że tak wiele osób wówczas się sprawdziło” – wspominała Fotyga.

„Zrobiłam film o ludziach, których podziwiam, którzy byli dla nas wzorem. Proszę na nich patrzeć jak na ludzi, których trzeba bardzo kochać. Ten film był zrobiony z miłości” – mówiła Maria Dłużewska.

Bohaterowie filmu mówili o swej postawie z wielką skromnością.

„Z pewnym zawstydzeniem oglądałem ten film. Wynikało to z tego, że robiliśmy z Piotrem to, co do nas należało. To obraz, który pokazuje przez naszą działalność co w tych niedobrych dla Polski latach się działo” – powiedział Wiesław Johann.

Europoseł PiS podziękowała Marii Dłużewskiej za jej twórczość, która przyczynia się do ukazywania prawdy o Polsce na forum międzynarodowym. „Maria Dłużewska, a przede wszystkim bohaterowie filmu to osoby, które zawsze zachowywały się jak trzeba i prezentowały prawdę, która nadal jeszcze musi się przebijać. Staramy się w miarę naszych skromnych możliwości ułatwiać pokazywanie świetnych filmów i prawdy o Polsce” – powiedziała Anna Fotyga.

Leave a Reply