Single Blog Title

This is a single blog caption
15 Marzec 2018

Anna Fotyga: nie może być przyszłości dla Bashara al Assada w Syrii

 

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu dyskutowano o aktualnej sytuacji w Syrii, przyjęto także rezolucję w tej sprawie. W imieniu grupy EKR głos zabrała europoseł PiS, Anna Fotyga.

 Polska polityk mówiła, że sytuacja we Wschodniej Ghoucie od czasu przyjęcia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ 2401 w sprawie 30 dniowego zawieszenia broni w tym rejonie nie uległa poprawie. „Co więcej, siły Bashara al Assada popełniają tam coraz więcej zbrodni wojennych” dodała Anna Fotyga , zwracając uwagę, iż krwawą politykę Assada wspierają nawet niektórzy członkowie RB ONZ (Rosja). W poniedziałek miało miejsce specjalne spotkanie RB ONZ, podczas którego wysłuchano świadectw członków syryjskiej komisji negocjującej. „Wzywali członków RB do tego, aby przyjąć wiążącą rezolucję, aby przyjąć środki określone w rozdziale VII i podjąć działania z tym związane, tak, aby rzeczywiście zaprzestano przemocy i okrucieństwa i zapewniono trwały pokój” – mówiła minister spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.  Eurodeputowana dodała, że  nie może być przyszłości dla Bashara al Assada w powojennej Syrii.

Przyjęta dziś rezolucja „w najostrzejszych słowach potępia wszelkie akty okrucieństwa i powszechne przypadki łamania praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego podczas konfliktu w Syrii, a w szczególności czyny popełnione przez siły reżimu al-Asada, w tym przy wsparciu jego sojuszników – Rosji i Iranu oraz przez organizacje terrorystyczne figurujące w wykazie ONZ „.

W dokumencie znajduje się wiele wyrazistych zapisów jasno wskazujących na odpowiedzialność Damaszku, Teheranu i Kremla, wzywających do przyjęcia unijnej strategii rozliczenia sprawców aktów okrucieństwa popełnionych w Syrii.  Europosłowie  w najostrzejszych słowach potępili przemoc, do jakiej dochodzi we wschodniej Ghucie mimo jednogłośnego przyjęcia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2401. „Parlament pilnie wzywa wszystkie strony, a w szczególności reżim al-Assada, Rosję i Iran, do pełnego i pilnego wdrożenia i przestrzegania tej rezolucji: do zapewnienia natychmiastowych, bezpiecznych, niezakłóconych i trwałych dostaw pomocy humanitarnej, ewakuacji krytycznie chorych i rannych oraz złagodzenia cierpienia ludności syryjskiej; w pełni popiera apel do wszystkich stron konfliktu o bezzwłoczne zaprzestanie działań wojennych przez co najmniej 30 kolejnych dni” – czytamy w przyjętej rezolucji.

„Parlament przypomina reżimom w Syrii, Rosji i Iranie, że zgodnie z prawem międzynarodowym ponoszą odpowiedzialność za haniebne zbrodnie, których nadal dopuszczają się w Syrii, oraz że osoby popełniające takie zbrodnie, niezależnie od tego, czy są państwami, czy jednostkami, zostaną pociągnięte do odpowiedzialności „ – czytamy w przyjętej rezolucji.  Dokument  wyraża także głębokie ubolewanie z powodu wielokrotnego zgłaszania przez Rosję weta w Radzie Bezpieczeństwa oraz braku porozumienia w sprawie odnowienia mandatu wspólnego mechanizmu śledczego OPCW-ONZ przed upływem okresu jego obowiązywania, tj. dniem 17 listopada 2017 r.; uważa, że taka postawa stałego członka Rady Bezpieczeństwa, który ponosi szczególną odpowiedzialność za utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego, jest karygodna. Europosłowie  podkreślili, że w oczach całego świata utrudnianie dochodzeń w sprawach międzynarodowych jest przede wszystkim oznaką winy.

W ciągu siedmiu lat konfliktu w Syrii co najmniej 400 000 osób zostało zabitych, a tysiące kolejnych zostało rannych, w wyniku bombardowań, ostrzałów i innych działań zbrojnych, oraz miliony ludzi zostało przesiedlonych, a ludność cywilna została pozbawiona dostępu do żywności, wody, urządzeń sanitarnych i opieki zdrowotnej w wyniku przedłużających się oblężeń gęsto zaludnionych obszarów.

Leave a Reply