Single Blog Title

This is a single blog caption
14 Luty 2018

Anna Fotyga pyta o wolność słowa na Białorusi

24 stycznia br. reżim Łukaszenki zablokował dostęp do najpopularniejszego, niezależnego portalu internetowego na Białorusi – charter97.org, mającego siedzibę w Warszawie. Jako, że jest to kolejne z szeregu działań w walce z niezależnymi mediami podejmowanymi przez władze Białorusi w ostatnich miesiącach Anna Fotyga złożyła interpelację poselską w tej sprawie do Wysokiej Przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, Federici Mogherini. Zapraszamy do zapoznania się z treścią zapytania.

Zablokowanie dostępu do portalu Charter97.org na Białorusi
Wolność słowa, pluralizm mediów i powszechny dostęp do informacji są podstawowymi wartościami europejskimi, których deficyt jest szczególnie widoczny w strefie postsowieckiej. Reżim Łukaszenki po odmowie akredytacji dla TV Biełsat, represjach wobec dziennikarzy Radia Wolna Europa, w ostatnich dniach postanowił ograniczyć wolność mediów w Internecie. Szczególną rolę odgrywa portal Charter97.org – jedno z najpopularniejszych źródeł prawdziwych informacji na Białorusi. 24.01.2018 władze na Białorusi zablokowały mieszkańcom kraju dostęp do portalu Charter97.org, od kilku lat  działającego z Polski. Ministerstwo Informacji Białorusi poinformowało, że strona została zablokowana za „ekstremizm” oraz za opublikowanie informacji, której upowszechnianie jest zabronione przez prawo. Nie sprecyzowano, która wiadomość naruszyła ustanowione prawem przepisy. Do przywrócenia dostępu do portalu wezwał białoruskie władze m.in. przedstawiciel OBWE ds. wolności mediów Harlem Désir, który uznał blokowanie strony za niedopuszczalne ograniczenie wolności słowa i dostępu do informacji. Tymczasem, komisarz ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn, który spotkał się w Mińsku z Łukaszenką 30.01.2018, w żaden sposób nie odniósł się do niepokojącej sytuacji w zakresie wolności słowa.
Jakie kroki zamierza podjąć UE by zatrzymać postępujące ograniczenia wolności słowa oraz dostępu do informacji na Białorusi, a w szczególności doprowadzić do odblokowania dostępu do portalu Charter97 mieszkańcom Białorusi?
Jak, w świetle pogarszającej się sytuacji praw człowieka oraz stanu demokracji na Białorusi, ocenia Wiceprzewodnicząca/Wysoka Przedstawiciel politykę zbliżenia z reżimem Łukaszenki?

Leave a Reply