Single Blog Title

This is a single blog caption
17 Styczeń 2018

Krytyka NS-2 podczas spotkania z komisarzem Oetingerem

Podczas spotkania grupy EKR z komisarzem Güntherem H. Oettingerem odpowiedzialnym za budżet i zasoby ludzkie Anna Fotyga zwróciła uwagę na konieczność współpracy transgranicznej w dziedzinie badań i rozwoju, w której Polska jest płatnikiem netto.
Anna Fotyga doceniając konstruktywną rolę jaką odegrał Oetinger w procedowaniu w 2010 roku polsko-rosyjskiej umowy gazowej, która w projekcie przedstawionym Komisji przez rząd Donalda Tuska przyznawała Gazpromowi daleko idące ulgi za tranzyt gazu przez Polskę i wyłączność na wykorzystanie tranzytowego gazociągu jamalskiego, skrytykowała projekt Nord Stream-2. Anna Fotyga zwróciła uwagę, iż w przypadku realizacji NS-2, na znaczeniu stracą promowane przez Komisję interkonektory.

Komisarz odnosząc się do pytań Fotygi podzielił opinię o konieczności tworzenia centrów badawczych i innowacyjnych w sposób równomierny, z uwzględnieniem mniej rozwiniętych obszarów, jak Polska wschodnia. Oetinger odnosząc się do Nord Stream-2 zaznaczył, iż istniejąca infrastruktura do transportu gazu z Rosji jest wystarczająca, a każdy metr sześcienny gazu, który miałby popłynąć przez NS-2 obniżyłby proporcjonalnie wielkość tranzytu przez Ukrainę, Polskę i Słowację, zmniejszając wpływy do ukraińskiego budżetu i zwiększając potrzeby finansowe Kijowa. „Nord Stream-2 nie jest potrzebny. Jest kontr produktywny. Mówiłem o tym w Berlinie, mówię i tutaj” – zakończył komisarz Oetinger.

Leave a Reply